Ład światowy, jakiego jeszcze nie było?

Teoretycy systemów międzynarodowych powinni rozpatrzyć wariant ładu policentrycznego z dwoma mocarstwami dominującymi. Coś, czego – o ile mi wiadomo – nie było dotąd w dziejach świata
Uważni obserwatorzy debaty o sprawach międzynarodowych zwrócili zapewne uwagę na spór między Johnem Mearsheimerem a Øysteinem Tunsjø. Podczas jednej z dyskusji Nowej Konfederacji profesorowie żywo nie zgadzali się co do natury wyłaniającego się nowego ładu międzynarodowego. Podczas gdy Mearsheimer powtórzył tezę o wielobiegunowym świecie (z centrami władzy w USA, Chniach i Rosji), Tunsjø argumentował, że przewaga dowolnej z dwóch głównych potęg nad każdym innym państwem jest tak duża, że nie można poważnie mówić o porządku więcej niż dwubiegunowym. Nieoczekiwanie dla wielu, można było odnieść wrażenie erystycznej przewagi wybitnego, ale mało znanego internacjologa z Norwegii nad autorem „Tragizmu polityki mocarstw”, tytanem międzynarodowej debaty. Ważniejsza od tej sensacji wydaje się być jednak istota sprawy: czy po „jednobiegunowej chwili” bezapelacyjnego prymatu Ameryki przeszliśmy...

prezes i założyciel Nowej Konfederacji, dyrektor Wydawnictwa Nowej Konfederacji. Autor książki "Między wielkością a zanikiem. Rzecz o Polsce w XXI wieku". Politolog zaangażowany, publicysta i eseista, organizator. Absolwent UMCS i studiów doktoranckich na UKSW. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobywał w Polskim Radiu i, zwłaszcza, w „Rzeczpospolitej” Pawła Lisickiego, później był wicenaczelnym portalu Fronda.pl i redaktorem kwartalnika „Fronda”. Następnie założył i w latach 2010–2013 kierował kwartalnikiem „Rzeczy Wspólne”. W okresie 2015-17 współtwórca i szef think tanku Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. Publikował też m.in. w „Gazecie Polskiej”, "Gazecie Wyborczej", „Gościu Niedzielnym”, "Dzienniku Gazecie Prawnej", "Arcanach", „Polsce The Times”, „Super Expressie”, "Fakcie". Pochodzi z Lublina, mieszka w Warszawie.