fbpx

Nowe europejskie bieguny siły wpłyną na wojnę w Ukrainie

W Polsce wytwarza się bardzo niebezpieczne przekonanie, że najważniejsze rzeczy dzieją się pomiędzy Waszyngtonem i Kijowem, a Europa Zachodnia nie odgrywa w tym konflikcie najistotniejszej roli. To błąd i zaniedbanie
Ukraina świętuje wyzwolenie Chersonia. W ten sposób zakończyła się kilkumiesięczna operacja powolnego wyniszczania sił rosyjskich na zachodnim brzegu Dniepru. Wykorzystując ukształtowanie terenu, obserwację satelitarną i precyzyjną broń otrzymaną z Zachodu, Ukraińcy zniszczyli logistykę sił rosyjskich i grozili zniszczeniem całego zgrupowania wojsk. W związku z tym Rosjanie podjęli decyzję o wycofaniu się na lewy brzeg Dniepru, a Ukraińcy nie ponieśli zbyt dużych strat, ponieważ mogli atakować wycofujące się wojska. Niewątpliwe zwycięstwo ma swoje aspekty strategiczne. Chersoń był jedynym miastem obwodowym, które Rosjanie zajęli w trakcie wiosennej ofensywy. Jest też jednym z 3 miast stolic obwodów, o których Rosja twierdzi że przyłączyła do swojego terytorium. Rosja straciła ważne symbolicznie i strategicznie tereny. Dzięki temu jednak może skoncentrować się na obronie pozostałych zdobyczy....

stały współpracownik Nowej Konfederacji. W latach 80-tych działacz opozycji antykomunistycznej w Ruchu Młodzieży Niezależnej i Ruchu Młodej Polski, jeden z założycieli Zjednoczenia Chrześcijańsko Narodowego, publicysta, przedsiębiorca i menadżer, w latach 2011 – 2016 Vice prezes i Prezes Stowarzyszenia Energii Odnawialnej, w latach 2016 – 2020 Vice Prezes i prezes Banku Pocztowego, w latach 1997 – 1998 w ramach programu East Central European Scholaship Program odbywał miedzy innymi praktyki w Center for Strategic and International Studies Washington D.C. autor książki “Polityka Nowoczesnego Patriotyzmu”. odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Wolności i Solidarności. Autor książki "Polska w nowym świecie".