Nowa strategia USA. Indie wchodzą do gry o szczepionkę| Niezbędnik Zagraniczny NK: 26.02-5.03.2021

Kto kupił rosyjską szczepionkę? Jakie są plany USA w polityce zagranicznej? Kim jest nowy szef CIA? Jak Putin dba o moralność? Za co Sarkozy trafi do więzienia? Dlaczego Axel Springer nie może dogadać się z Facebookiem? Jakie są nowe cele Unii?
Szczepionka międzynarodowym tematem politycznym numer 1. Komisja Europejska zaproponuje w ciągu miesiąca ogólnounijny cyfrowy certyfikat, potwierdzający szczepienie przeciw COVID-19, który umożliwi zaszczepionym Europejczykom swobodne podróżowanie latem. W czwartek Komisja ogłosiła ponadto, że nie trwają żadne rozmowy w sprawie zakupu szczepionki Sputnik V – choć kilka godzin wcześniej Europejska Agencja Leków informowała o rozpoczęciu tzw. „przeglądu” rosyjskiego specyfiku, pod katem możliwej zgody na jego stosowanie w Unii. Wbrew pozorom, nie ma tu sprzeczności; najprawdopodobniej unijni politycy planują nie tyle zakup od Rosjan gotowej szczepionki, co uruchomienie jej produkcji w europejskich zakładach. Bruksela ma bowiem nadal problem z firmą Astra Zeneca, ograniczającą dostawy na rynek unijny. W związku z tym w ostatnich dniach KE zablokowała wysyłkę tych szczepionek do Australii. Austria i...

Witold Sokała
Stały współpracownik „Nowej Konfederacji”, zastępca dyrektora Instytutu Stosunków Międzynarodowych i Polityk Publicznych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, przewodniczący Rady oraz ekspert Fundacji Po.Int. W przeszłości pracował jako dziennikarz prasowy, radiowy i telewizyjny, menedżer w sektorze prywatnym oraz urzędnik państwowy, a także jako niezależny konsultant w zakresie m.in. marketingu i wywiadu konkurencyjnego. Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Wydziału Zarządzania Akademii Górniczo-Hutniczej; stopień doktora w dziedzinie nauk o polityce uzyskał na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego.