Na razie tylko pół biedy

Zwrot wraku Tu-154 przez Rosję i walka z europejskim federalizmem vs „przywracanie normalności” w relacjach z unijnymi potęgami i wodór jako przyszła podstawa energetyki. Porównujemy propozycje KO i PiS w zakresie polityki zagranicznej i bezpieczeństwa
136 stron liczy pełny program KO, analogiczny dokument PiS jest o niemal sto stron dłuższy. W obu polityka zagraniczna i bezpieczeństwa zajmuje miejsce w najlepszym razie trzecioplanowe, co nie dziwi, bo to dziedzina trudna i niewdzięczna z punktu widzenia wyborczego marketingu. Sprawczość krajowych polityków jest tam stosunkowo niewielka, a realne, przyszłe działania – w znacznym stopniu i tak skazane na reaktywność wobec trendów i wydarzeń zewnętrznych. Dlatego autorzy obu tekstów postawili raczej na odniesienia do przeszłości oraz ogólniki, miłe sercom swoich elektoratów. Spór o historię Ocena tego, co już za nami – tutaj obie główne siły polityczne różnią się bodaj najbardziej. Program PiS wiele miejsca poświęca fundamentalnej krytyce tzw. III RP, wytykając jej zaniechanie lustracji i dekomunizacji oraz zaledwie powierzchowne...

Witold Sokała
Stały współpracownik „Nowej Konfederacji”, zastępca dyrektora Instytutu Stosunków Międzynarodowych i Polityk Publicznych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, przewodniczący Rady oraz ekspert Fundacji Po.Int. W przeszłości pracował jako dziennikarz prasowy, radiowy i telewizyjny, menedżer w sektorze prywatnym oraz urzędnik państwowy, a także jako niezależny konsultant w zakresie m.in. marketingu i wywiadu konkurencyjnego. Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Wydziału Zarządzania Akademii Górniczo-Hutniczej; stopień doktora w dziedzinie nauk o polityce uzyskał na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego.