Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Konflikt z Unią nie jest tylko winą PiS. Perspektywa eurorealistyczna

Powiadają totalni przeciwnicy PiS, że to wszystko wina obecnego rządu. Doprawdy? Czy zatem to samo powiedzą o ostrym konflikcie Komisji Europejskiej z Danią wokół unijnej płacy minimalnej?
Wesprzyj NK
Konflikt rządzonej przez PiS Polski z Unią Europejską rozpala emocje, w kolejnych odsłonach coraz większe. Jak to w sytuacjach szczególnie ostrej polaryzacji bywa, role wydają się z góry rozpisane: z jednej strony mamy więc wizję ratowania kraju przed apokalipsą polexitu, z drugiej – bohaterskich obrońców suwerenności. Po bliższym przyjrzeniu się obie perspektywy wydają się jednak więcej zaciemniać niż wyjaśniać. Jednocześnie problem jest rzeczywiście fundamentalny: dotyka najważniejszych spraw państwowych i międzynarodowych w Europie. Niekompetencja rządu PiS w tym sporze jest ewidentna. Widzieliśmy ją czy to przy okazji niesławnego listu ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry do Komisji Europejskiej, czy to podczas próby utrącenia kandydatury Donalda Tuska na drugą kadencję w roli szefa Rady Europejskiej (przegranego 1:27), czy przy problemie kopali w Turowie. Zarazem...

Chcesz uzyskać darmowy dostęp do całości materiału?

Zaloguj się do swojego konta lub utwórz nowe konto i zapisz się do newslettera

Bartłomiej Radziejewski – prezes i założyciel Nowej Konfederacji, ekspert ds. międzynarodowych zainteresowany w szczególności strukturą systemu międzynarodowego, rywalizacją mocarstw, sprawami europejskimi. Autor książki "Nowy porządek globalny", a także "Między wielkością a zanikiem", współautor "Wielkiej gry o Ukrainę", opublikował także setki artykułów, esejów i wywiadów. Pomysłodawca i współtwórca dwóch think tanków i dwóch redakcji, prowadził projekty eksperckie m.in. dla szeregu ministerstw, międzynarodowych korporacji, Komisji Europejskiej. Politolog zaangażowany, publicysta i eseista, organizator, dziennikarz. Absolwent UMCS i studiów doktoranckich na UKSW. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobywał w Polskim Radiu i, zwłaszcza, w "Rzeczpospolitej" Pawła Lisickiego, później był wicenaczelnym portalu Fronda.pl i redaktorem kwartalnika "Fronda". Następnie założył i w latach 2010–2013 kierował kwartalnikiem "Rzeczy Wspólne". W okresie 2015-17 współtwórca i szef think tanku Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. W roku 2022 współtwórca i dyrektor programowy Krynica Forum. Publikował w wielu tytułach prasowych, od "Gazety Wyborczej" po "Gazetę Polską".

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
9 717 / 26 000 zł (cel miesięczny)

37.37 %
Wspieraj NK Dołącz

Komentarze

Jedna odpowiedź do “Konflikt z Unią nie jest tylko winą PiS. Perspektywa eurorealistyczna”

  1. Wojciech-Tomaszewski pisze:

    Z powodu ofensywy starej Europy zawęża się coraz bardziej pole dla eurorealistów. Najbliżej tego pojęcia wydaje się być Jarosław Gowin. Jego obecna sytuacja polityczna i notowania jego ugrupowania wskazują na brak pogody dla tego nurtu.

Dodaj komentarz

Zobacz

Zarejestruj się i zapisz się do newslettera, aby otrzymać wszystkie treści za darmo