Wpisz kwotę, którą chesz przekazać na rzecz NK
Trafna analiza, rzetelna i zgodna z faktami historycznymi. – Miasto Kamiszli ma niecałe sto lat. Na początku nosiło nazwę Bet-Zalin – po turecku Kamiszli = miejsce trzcin (w rozlewiskach rzeki, po której obu stronach powstało miasto rosła trzcina). – Kurdom nikt nie pozbawił obywatelstwa syryjskiego. Ci, który obywatelstwa nie mieli, przybyli po spisie ludności i nie spełniali warunków, które w każdym kraju obowiązują. Wykorzystując niewiedzę społeczeństw zachodnich, Kurdowie zrobili z tego aferę polityczną. Ostatecznie obywatelstwo otrzymali. – Nazwa „Rożawa” nie ma podstaw historycznych; pojawiła się dopiero od kilku lat. Zresztą Kurdowie, na fali triumfu przy boku Amerykanów, zmienili ostatnio nazwy prawie wszystkich starożytnych miejscowości w regionie Dżezira (Gozarta). Np. zasłużone miasto Risz Ajna, gdzie asyryjski uczony Sargis, już w VI wieku tłumaczył dzieła greckie na syriacką wersję aramejskiego, nagle stało się Sare Kane (tłumaczenie dosłowne). (Zob. Nina Pigulewska, Kultura Syryjska we wczesnym średniowieczu, Warszawa 1989). I, niestety, niektórzy polscy reporterzy i dziennikarze, będący na usługach, upowszechniają te sztuczne nazwy w polskiej prasie, wprowadzając czytelnika w błąd.
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
USA zawdzięczają swoją potęgę nie tylko konstytucji czy gospodarce, ale przede wszystkim geografii. Żyzne gleby Środkowego Zachodu i gęsta sieć żeglownych rzek umożliwiły rozwój rolnictwa, taniego handlu i industrializacji
Nawet najpotężniejsze państwo nie może w sposób trwały władać każdym krytycznym punktem globu. Konieczne jest zatem priorytetyzowanie
Znika niekwestionowany lider świata Zachodu budujący sieć wielostronnych sojuszy z ich perłą w koronie, czyli NATO. W to miejsce pojawia się w całej swojej krasie Imperium Amerykańskie…
Indie i Chiny od lat rywalizują o dominację w Azji. Ich zderzenie interesów, różnice ideologiczne i historyczne napięcia zdają się wskazywać, że konflikt, choć nie zawsze otwarty, jest nieunikniony. Oto kolejny fragment książki „Indie i geopolityka Azji. Historia i teraźniejszość”
Od szybkiego wzrostu gospodarek Azji Wschodniej po wyzwania niestabilności na Zachodzie – Indie balansują między dwoma odmiennymi światami. Oto kolejny fragment książki „Indie i geopolityka Azji. Historia i teraźniejszość”
Niech małe narody nie popadają w rozpacz, jakby nie było dla nich żadnej nadziei, lecz niech równocześnie z rozwagą zastanowią się, na czym opiera się ich bezpieczeństwo!
Zapisz się na listę mailingową i wybierz, na jaki temat chcesz otrzymywać alerty:
Login lub e-mail
Hasło
Zapamiętaj mnie