Gen. Hodges: polskich i niemieckich miast nie będzie miał kto bronić

Były dowódca amerykańskich wojsk w Europie zwrócił uwagę na to, jak słabo wygląda obrona przeciwlotnicza państw NATO
W wywiadzie udzielonym „Neue Zürcher Zeitung” były dowódca wojsk amerykańskich w Europie, generał Ben Hodges, mówił o możliwościach udziału Szwajcarii w zbiorowych mechanizmach bezpieczeństwa oraz o perspektywach zachowania przez Helwecję neutralności. Był to jednak przyczynek do szerszych rozważań nad zdolnościami państw do samodzielnej obrony i kierunkami rozwoju sił zbrojnych. Z punktu widzenia Polski i NATO kluczowa jest wypowiedź generała o amerykańskich systemach przeciwlotniczych. „Mamy jeden batalion Patriotów w Europie. Ochrona lotniska w Zurychu wymaga jednego batalionu. Jedno jest pewne: gdyby doszło do sytuacji kryzysowej, system zostanie oddelegowany tylko i wyłącznie do obrony bazy lotniczej w Rammstein. Polskich czy niemieckich miast nie będzie miał kto bronić” – mówił gen. Hodges w rozmowie z „NZZ”. Trzeba przy tym zaznaczyć, że zakupy realizowane...

Już od 19,90 zł/mc

Stały współpracownik „Nowej Konfederacji”, absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Szczecińskim, publicysta, tłumacz, szef działu Aktualności portalu Konflikty.pl. Związany z Instytutem Boyma, gdzie zajmuje się sprawami bezpieczeństwa, konfliktami oraz zbrojeniami.