PiS heroicznie walczy z problemami stworzonymi przez siebie

PiS doprowadził nieprzejrzystość i upartyjnienie nominacji sędziów do stanu niespotykanego od 1989 r. Tymczasem potrzebna – i możliwa – jest realna reforma sądownictwa i otwarcie na sędziów spoza „kasty”
Tzw. ustawa dyscyplinująca sędziów – Ustawa z dnia 20 grudnia 2019 roku o zmianie ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych, ustawy o Sądzie Najwyższym oraz niektórych innych ustaw, odrzucona w całości przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej – stanowi przejaw nieudolnej próby rozwiązania przez rząd PiS problemów, stworzonych przez jego własne działanie. Otrzymała miano „kagańcowej”, i choć jest to określenie typowo propagandowe, to ma ono pewne uzasadnienie. Wejście w życie ustawy wprowadza bowiem normy, które utrudniać mają sądom polskim wykonanie orzeczenia TSUE z dnia 19 listopada 2019 roku, wskazującego na kompetencje sądów polskich do oceny prawidłowości powołania sędziów i funkcjonowania dwóch nowych izb Sądu Najwyższego. Dodatkowym elementem jest „nałożenie kagańca” na sędziów i organy samorządu sędziowskiego, przez zakazanie im wypowiadania się w...

Już od 19,90 zł/mc

Stały współpracownik „Nowej Konfederacji”, prawnik, ekspert ds. prawa handlowego, transakcji M&A i rynków kapitałowych, partner TaylorWessing Polska, Minister Skarbu Państwa w latach 2005-2006.