Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

F-35 a polska samodzielność

Czy producent samolotów może aktywnie wpływać na ich działanie, np. czy jest w stanie uniemożliwić start maszyny? Zakup wielu systemów uzbrojenia z jednego państwa pośrednio wskazuje, że nasza strategia obronna może być coraz bardziej zależna od decyzji i działań jednego, silniejszego partnera
Wesprzyj NK
Niedawne podpisanie umowy na zakup 32 samolotów piątej generacji F-35A za kwotę około 17,5 mld złotych wywołało zrozumiałą falę żywych komentarzy. Staliśmy się dziesiątym użytkownikiem tej platformy w NATO (a czternastym na świecie). Decyzję tę należy analizować na wielu płaszczyznach, które tu tylko zostaną zasygnalizowane. Celem tekstu jest bowiem przedstawienie kilku prowokujących do dyskusji tez, dotyczących szerszego kontekstu bezpieczeństwa naszego kraju, które być może skłonią do dalszej refleksji na temat polskiej strategii obronnej. Tezą zasadniczą jest założenie, że priorytetem dla polskich sił zbrojnych powinno być rozwijanie zdolności stricte defensywnych, a dopiero po osiągnięciu ich satysfakcjonującego poziomu – inwestowanie w systemy oferujące zdolności ofensywne. Jako pozytyw zakupu nowego systemu uzbrojenia wskazywane jest, że nabycie F-35A przyczynia się do wzrostu przywoływanej przez...

Chcesz uzyskać darmowy dostęp do całości materiału?

Zaloguj się do swojego konta lub utwórz nowe konto i zapisz się do newslettera

Współpracownik „Nowej Konfederacji”, politolog i historyk myśli politycznej, adiunkt w Katedrze Bezpieczeństwa Narodowego UJ. W latach 2010–2017 prorektor Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. J. Tischnera, w latach 2016–2020 senator UJ. Uczestnik licznych kursów z zakresu zarządzania i biznesu (m.in. w: Zeppelin Universität, Ivey Business School) i szkoleń poświęconych militarnym aspektom wykorzystania nowoczesnych technologii (m.in. prowadzonych przez Joint Special Operations University). Ekspert ds. bezpieczeństwa i edukacji Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego oraz współpracownik Nowej Konfederacji. Zainteresowania badawcze: wymiary etyczny i społeczny wykorzystania najnowszych technologii, analiza polityczna oraz filozofia polityki. Autor monografii oraz kilkudziesięciu opracowań, artykułów naukowych i popularnonaukowych z zakresu współczesnej politologii i stosunków międzynarodowych oraz dydaktyki akademickiej i polskiej myśli politycznej. Opublikował m.in. jako współautor (z Rafałem Matyją): Wybory 2014–2015 a przemiany elit politycznych Trzeciej Rzeczypospolitej (2017); e-książkę: Nowoczesna dydaktyka akademicka. Kto kogo uczy? http://dydaktyka-akademicka.pl/ (2014); Socjologię tłumu, psychologię narodów i historiozofię w myśli społeczno-politycznej Jana Karola Kochanowskiego (2011).

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
6 528 / 26 000 zł (cel miesięczny)

Wspieraj NK Dołącz