Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

„Duda-Gracz malował brzydkich Polaków, ja maluję Jezusy”. Nieoczywiste drogi duchowości w sztuce

Budzyński, Podgórski, Romańska, Szulc. Czworo artystów, których dzieła są przesycone duchowością. Ich sztuka nie zawsze jest grzeczna, dosłowna, czasem odbiega od kanonów – ale z pewnością porusza
Wesprzyj NK
Powodów jest wiele. A to Maurizio Cattelan przedstawi papieża przygniecionego meteorytem, a to Dorota Nieznalska umieści zdjęcie genitaliów na krzyżu, a to… Watykan papieża Franciszka postawi bożonarodzeniową szopkę, która odbiega od realizmu. „To nie jest żadna sztuka”, „Dziecko by umiało coś takiego namalować”, a przede wszystkim: „To jest sztuka bez Boga, bez piękna i bez wartości”. Argumenty są dobrze znane i pojawiają się aż nadto regularnie. Nie chcę jednak tym razem spierać się z krytykami sztuki współczesnej. Proponuję zamiast tego mały eksperyment. Chciałbym przedstawić twórczość czworo polskich, żyjących artystów, których dzieła są wręcz przesycone duchowością. Poprosiłem ich też, by podzielili się swoimi przemyśleniami. Tomasz Budzyński. Okno do tamtego świata Większość z nas zna go jako muzyka, lidera Armii, przede wszystkim...

Chcesz uzyskać darmowy dostęp do całości materiału?

Zaloguj się do swojego konta lub utwórz nowe konto i zapisz się do newslettera

główny ekspert do spraw społecznych Nowej Konfederacji, socjolog, publicysta (m.in. "Więź", "Rzeczpospolita", "Dziennik Gazeta Prawna"), współwłaściciel Centrum Rozwoju Społeczno-Gospodarczego, współpracownik Centrum Wyzwań Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego i Ośrodka Ewaluacji. Główne obszary jego zainteresowań to rozwój lokalny i regionalny, kultura, społeczeństwo obywatelskie i rynek pracy. Autor zbioru esejów "Od foliowych czapeczek do seksualnej recesji" (Wydawnictwo Nowej Konfederacji 2020) oraz dwóch wywiadów rzek; z Ludwikiem Dornem oraz prof. Wojciechem Maksymowiczem. Wydał też powieść biograficzną "G.K.Chesterton"(eSPe 2013).

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
4 829 / 26 000 zł (cel miesięczny)

Wspieraj NK Dołącz