COVID kończy (?), Biden zaczyna (Radziejewski, Nowakowski, Góralczyk i inni)

Czy Biden kontynuuje politykę Trumpa? Czy Chiny zdominują świat? Jaka powinna być polska polityka wobec Rosji? Zapraszamy do lektury raportu z kolejnego seminarium eksperckiego NK
Zapraszamy do lektury seminarium eksperckiego „Nowej Konfederacji”, dotyczącego zmian w ładzie światowym. Seminarium odbyło się 5 maja 2021. Do głównych tematów należały: prezydentura Joe’go Bidena, rola Rosji w obecnym ładzie światowym, sytuacja Birmy, szczyt klimatyczny. W seminarium uczestniczyli: Marcin Chruściel, Ludwik Dorn, prof. Bogdan Góralczyk, prof. Tomasz Grzegorz Grosse, Jerzy Marek Nowakowski, Jarema Piekutowski, Bartłomiej Radziejewski, dr Błażej Sajduk.   „Biden kontynuuje dotychczasową politykę względem Chin” (prof. Bogdan Góralczyk) „Trump chciał zmusić sojuszników, aby zwarli szeregi w obliczu sytuacji krytycznej. Inaczej Biden, który szuka miękkiego porozumienia, cechującego prezydenturę Obamy” (prof. Tomasz Grzegorz Grosse) „Dotychczasowa prezydentura Bidena ukazuje powrót do tego, co już było i się nie sprawdziło, a więc do polityki liberalnego imperializmu czy liberalnej hegemonii” (Bartłomiej Radziejewski) „Amerykanie do...

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).

Jedna odpowiedź do “COVID kończy (?), Biden zaczyna (Radziejewski, Nowakowski, Góralczyk i inni)”

1. m_kurjata pisze:

Wielka szkoda, że Nowa Konfederacja nie zaprasza na swoje łamy w kwestiach pandemii i “kryzysu klimatycznego” zdań odmiennych niż te, którymi obywatele są karmieni łyżeczką przez media głównego nurtu. Na razie zrezygnowałem z subskrypcji na rzecz obcojęzycznych źródeł, ale będę Nową Konfederację śledził z nadzieją, że coś się zmieni, bo niewiele jest w Polsce alternatyw. Krótko mówiąc, na łamach NK niewiele jest rzeczywistej dyskusji. A im ważniejszy jest jakiś temat, tym ważniejsze jest spieranie się różnych perspektyw.

Prof. Góralczyk: “Idziemy szybko w stronę jeszcze większej katastrofy niż pandemia (…) Mamy dużą lekcję do odrobienia”. “Chiny, w przeciwieństwie do np. Polski, traktują tę sferę [klimat] z należytą powagą.”

Chiny traktują kwestie klimatyczne z należną im powagą – pełna zgoda. Za odpowiednio pełne powagi podejście uznali rozbudowę na potęgę energetyki węglowej przy jednoczesnym rozwijaniu technologii odnawialnych. Podejście podobne do tego, które mają bogate kraje zachodu. Po rozwinięciu technologii odnawialnych, przy pomocy moralizatorskiej propagandy, węglowych ceł i zielonego prawa odsuwa się zagrożenie konkurencją ekonomiczną ze strony państw biedniejszych. Te są wtedy zmuszone do korzystania z kupowanej od bogatych “dobrej” energii lub technologii jej przetwarzania, których u siebie nie mają zamiast korzystania z tej “złej”, którą mają. W ten sposób Niemcom nie wyrośnie obok Polska czy Rumunia, a Chinom nie wyrośnie obok np. Wietnam czy Mongolia. Mechanizm jest podobny do komplikowania prawa i regulacji np. w bankowości. Co prawda i duże banki muszą przez to wydawać setki milionów na prawników, żeby nie łamać tych regulacji, ale one mają na to pieniądze. Mniejsze banki nie mają. Podnosi to barierę wejścia i eliminuje konkurencję. To samo ma na celu polityka klimatyczna – podniesienie bariery wejścia do ekonomicznej konkurencji.

Prezentowanie kwestii klimatu tak, że mądre kraje Zachodu i Chiny rozumieją zagrożenie spowodowane przez “kryzys klimatyczny”, a Polska musi dopiero zrozumieć jest straszliwie zakłamane. Gdyby UE, Chiny i Ameryka rzeczywiście uznawały, że idziemy w stronę klimatycznej katastrofy to nie rozbudowywałyby w międzyczasie energetyki opartej na węglowodorach, jak Niemcy z elektrowniami na węgiel brunatny czy Chiny na kamienny.

Ręce opadają przy czytaniu wypowiedzi p. Chruściela, że polityka UE, która doprowadzi do tego, że obywatele Polski będą musieli oszczędzać na gwałtownie drożejącym paliwie czy prądzie jest nam na rękę, bo Rosja mniej zarobi. Przykład standardowego oderwania od rzeczywistości na rzecz bujania w obłokach, charakterystyczne dla akademików, którzy dnia w życiu nie spędzili na niczym, co można by nazwać pracą. Ci za to, którzy pracują, niech będą zmuszeni do jeżdżenia elektrycznymi autami za 100 tys. lub tankowania benzyny po 10 zł. Ważne, by zadośćuczynić zamaszystym wizjom ekspertów.