fbpx
Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu? Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Chiny rozmawiają z USA. Szczepionkowe walki | Niezbędnik Zagraniczny NK 12-19.03.2021

Z kim Stany podzielą się szczepionką? Które państwa najbardziej ucierpią wskutek zmian klimatycznych? Gdzie zalegalizowano eutanazję?
Szczepionkowych przepychanek politycznych ciąg dalszy – nie tylko w Europie. Na Starym Kontynencie spore emocje wzbudziło czasowe wstrzymanie podawania ludności produktu firmy AstraZeneca przez niektóre kraje, w tym Niemcy i Francję, w związku z podejrzeniem, że zastrzyk tego preparatu powoduje ryzyko śmiertelnych powikłań.  Poza Europą podobnie zachowały się m.in. Kanada i Indonezja. O tle tego kroku pisał na naszych łamach ekspert NK Stanisław Maksymowicz – wskazując na polityczne i biznesowe aspekty sprawy. Po szybkim oświadczeniu Europejskiej Agencji Leków, wskazującym, że ryzyko to jest absolutnie minimalne – większość krajów „astrosceptycznych” powróciła już do podawania brytyjsko-szwedzkiej szczepionki. Agencja oświadczyła przy okazji, że ​​zaktualizuje swoje wytyczne, aby zawierały wyjaśnienie dla pacjentów na temat potencjalnego ryzyka oraz informacje dla pracowników służby zdrowia, by pomóc...

Kup prenumeratę i czytaj NK!

Już od 1 zł/mc

Zaloguj się lub załóż konto
Zajmie Ci to tylko kilka sekund
Przejdź do prenumerat

lub

Kup pojedynczy dostęp do wybranego artykułu
za jedynie 9,90 zł

Witold Sokała
Stały współpracownik „Nowej Konfederacji”, zastępca dyrektora Instytutu Stosunków Międzynarodowych i Polityk Publicznych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, przewodniczący Rady oraz ekspert Fundacji Po.Int. W przeszłości pracował jako dziennikarz prasowy, radiowy i telewizyjny, menedżer w sektorze prywatnym oraz urzędnik państwowy, a także jako niezależny konsultant w zakresie m.in. marketingu i wywiadu konkurencyjnego. Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Wydziału Zarządzania Akademii Górniczo-Hutniczej; stopień doktora w dziedzinie nauk o polityce uzyskał na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego.

Komentarze

4 odpowiedzi na “Chiny rozmawiają z USA. Szczepionkowe walki | Niezbędnik Zagraniczny NK 12-19.03.2021”

 1. MindBorn pisze:

  “Oficjalnie przyczyną była choroba serca, natomiast bardzo prawdopodobne, że wirus jednak odegrał tu swoją rolę.” – czy autor dysponuje jakimiś dodatkowymi informacjami w tym temacie, czy też tak tylko sobie gdyba skłaniając się ku wizji złośliwego wszechświata, który pokarał niemądrego prezydenta bagatelizującego pandemię?

 2. Witold Sokała pisze:

  Autor opierał się m.in. na publicznych oświadczeniach lidera tanzańskiej opozycji Tundu Lissu, który w kilku wywiadach (m.in. dla kenijskiego KTN News) stawiał taką tezę. Także na analizie sytuacji (długa i tajemnicza publiczna nieobecność prezydenta, przypadki aresztowań i zastraszania ludzi podajacych w mediach społecznościowych informacje o wirusie, śmierć w dość podobnych okolicznościach kilku wyższych funkcjonariuszy w Tanzanii – w niektórych przypadkach, np. Seifa Sharifa Hamada, udział koronawirusa ostatecznie potwierdzono, itepede). Wystarczająco, by uzyć sformułowania “bardzo prawdopodobne”.
  I oczywiście to nie żadna “złośliwość wszechświata”, a czysty przypadek, lub jak kto woli – statystyka 😉 Nie wierzę w złośliwe wszechświaty, tak jak nie wierzę (w przeciwieństwie do zmarłego prezydenta), że żarliwe modlitwy odganiają epidemie skuteczniej niż medycyna.

 3. MindBorn pisze:

  Dziękuję za wyjaśnienia. Dopytywałem, bo bez tego właśnie kontekstu wyszło to zdanie jakoś tendencyjnie.

 4. Witold Sokała pisze:

  No problem. Niestety, założona objętość tekstu czasami wymusza takie skróty 🙁

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz