fbpx
Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu? Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Kto rządzi Polską? – Dorn, Krasowski, Sękowski, Jurasz

Czy mamy w Polsce realną (choć z konieczności ograniczoną przez reprezentację) władzę ludu, czy raczej demokracja to fasada, za którą ktoś inny pociąga za sznurki? Teorie i hipotezy takie jak postkomunizm w ujęciu Jadwigi Staniszkisshadow elite Janine Wedel, układ Andrzeja Zybertowicza czy neokolonializm Bartłomieja Radziejewskiego oraz inne ukazują, że nie wszystko jest takie, jak na pierwszy rzut oka się wydaje. To pytanie nie stało się mniej aktualne teraz, kiedy od ponad 5 lat rządzi ekipa, która wzięła sobie te diagnozy na sztandary, a przynajmniej uczyniła język, jakim były one stawiane, orężem walki partyjnej. – pisze Stefan Sękowski w artykule “Kto naprawdę rządzi Polską? Od władzy monopartii do monowładzy partii” będącym wyjściem do debaty.

 

>>> KUP “MAŁĄ DEGENERACJĘ” STEFANA SĘKOWSKIEGO <<<

 

>>> KUP “O DEMOKRACJI W POLSCE” ROBERTA KRASOWSKIEGO <<<

 

Udział w debacie biorą:

  • Ludwik Dorn – współpracownik Nowej Konfederacji. Dawniej m.in. marszałek Sejmu, wicepremier oraz minister spraw wewnętrznych i administracji w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego,
  • Robert Krasowski – publicysta, dyrektor i założyciel wydawnictwa Czerwone i Czarne, wcześniej redaktor naczelny „Dziennika Polska-Europa-Świat” oraz autor m.in. wielotomowej politycznej historii Polski po ’89 roku,
  • Stefan Sękowski – zastępca dyrektora Nowej Konfederacji i szef działu publicystyki. Politolog, autor “Małej degeneracji”.

Debatę prowadzi Witold Juraszw przeszłości polski dyplomata, a obecnie publicysta i dziennikarz Onetu.

 

>>> ZOBACZ KSIĄŻKI WYDAWNICTWA NK <<<

 

Partnerami debaty są: Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, Google Polska oraz Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).

Komentarze

Jedna odpowiedź do “Kto rządzi Polską? – Dorn, Krasowski, Sękowski, Jurasz”

  1. Jarek pisze:

    Dlaczego w Polsce – jak mówi p. Dorn – nie ma rutyny zasięgania rad przez polityków u ludzi z think tanków i ekspertów tak jak w Niemczech, Francji i Wlk. Brytanii ? Dlatego, że na Zachodzie politycy są emanacją klasy średniej, na której opiera się gospodarka, i której to klasie służą, i ta klasa średnia nie wyobraża sobie bycia królikiem doświadczalnym, tak jak jest to w Polsce. Wyalienowanie polskich polityków i niereagowanie na problemy klasy średniej, na której opiera się rozwój gospodarczy jest główną przyczyną istnienia “państwa teoretycznego” inaczej nazywanym “państwem z tektury i dykty”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz

ZAPROSZENIE - Cyfrowy wzmacniacz chaosu: Dukaj, Zybertowicz, Bendyk, Gębala | 31.01
01-25-2023 | „Zanikająca w nas lokalność czyni nas emocjonalnymi i duchowymi emigrantami. Gdy jedziemy tramwajem, metrem, idąc chodnikiem, pracujemy czy zamykamy się w naszych pokojach – wciąż jest nas mniej tu i teraz. ” Czy wobec cyfrowej rewolucji mamy jeszcze szanse jako społeczeństwo?
ZAPROSZENIE - Cyfrowy wzmacniacz chaosu: Dukaj, Zybertowicz, Bendyk, Gębala | 31.01