fbpx

Armenia przeciw Putinowi. Rosja przeciw LGBT | Niezbędnik Zagraniczny NK 18-25.11.2022

O co Ukraina spiera się z Węgrami? Za co w Rosji będą karane pary tej samej płci? Czy Europa zmieni politykę migracyjną?
Rosja atakuje ukraińską infrastrukturę – i chce złamać ducha Ukraińców. Niemal cały tydzień trwały ataki przy użyciu rakiet i dronów, po których znaczna część Ukrainy pozostała bez ogrzewania i prądu. Przejściowo wyłączone były m.in. wszystkie elektrownie atomowe na terenie kraju. Mieszkańców wielu miast, w tym stołecznego Kijowa, ostrzeżono, aby przygotowali się na dalsze ataki i zaopatrzyli się w wodę, żywność i ciepłą odzież. Moskwa przyznaje, że kampania ta ma na celu zmniejszenie zdolności Ukrainy do walki i zmuszenie jej do negocjacji. Kreml w czwartek zaprzeczył co prawda, jakoby jego ataki na ukraińską sieć energetyczną były wymierzone w ludność cywilną, ale powiedział, że Kijów może „położyć kres cierpieniom ludności”, spełniając rosyjskie żądania co do warunków rozwiązania konfliktu. Ukraina twierdzi, że takie ataki...

Witold Sokała
Stały współpracownik „Nowej Konfederacji”, zastępca dyrektora Instytutu Stosunków Międzynarodowych i Polityk Publicznych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, przewodniczący Rady oraz ekspert Fundacji Po.Int. W przeszłości pracował jako dziennikarz prasowy, radiowy i telewizyjny, menedżer w sektorze prywatnym oraz urzędnik państwowy, a także jako niezależny konsultant w zakresie m.in. marketingu i wywiadu konkurencyjnego. Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Wydziału Zarządzania Akademii Górniczo-Hutniczej; stopień doktora w dziedzinie nauk o polityce uzyskał na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego.