Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Sytuacja Ukrainy coraz bardziej skomplikowana. Naloty Izraela w Strefie Gazy | Niezbędnik Zagraniczny NK, 1-8.12.2023

Czy konflikt w Strefie Gazy grozi eskalacją? Czy Rosja znajdzie sojuszników na Bliskim Wschodzie? Kto przejmie władzę w Birmie? Czy Wenezuela powiększy swoje terytorium?
Wesprzyj NK
Sytuacja w Strefie Gazy. Izraelska armia (IDF) prowadzi intensywne naloty na południową część Strefy Gazy. W pierwszej fazie operacji przeciwko Hamasowi rejon ten był wskazywany przez IDF jako bezpieczny dla ludności cywilnej. Izraelska piechota i oddziały pancerne kontynuują kampanię lądową przeciwko bojownikom Hamasu na południu enklawy. Żołnierze wkroczyli do Chan Junis, największego ośrodka miejskiego w tym rejonie. Północ Gazy znajduje się pod faktyczną kontrolą IDF. Według zarządzanej przez Hamas służby zdrowia od końca zawieszenia broni w izraelskich nalotach zginęło około 900 osób. Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych Jake Sullivan powiedział, że Waszyngton oczekuje od Izraela unikania działań na obszarach oznaczonych jako „strefy zakazu ataku”. Amerykańscy dyplomaci twierdzą, że jest zbyt wcześnie, by ocenić, czy Izrael postępuje zgodnie z zaleceniami Waszyngtonu. Według...

Chcesz uzyskać darmowy dostęp do całości materiału?

Zaloguj się do swojego konta lub utwórz nowe konto i zapisz się do newslettera

Współpracownik „Nowej Konfederacji”, politolog, doktor nauk humanistycznych. Wicedyrektor Instytutu Stosunków Międzynarodowych i Polityk Publicznych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach; analityk w Fundacji Po.Int. Specjalizuje się w studiach nad wpływem nowoczesnych technologii oraz zmian klimatu na system międzynarodowy i globalne środowisko bezpieczeństwa.
Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
6 528 / 26 000 zł (cel miesięczny)

25.11 %
Wspieraj NK Dołącz

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz

Zarejestruj się i zapisz się do newslettera, aby otrzymać wszystkie treści za darmo