Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Sztuczna Inteligencja kluczem do nowej rzeczywistości

W świecie, w którym Sztuczna Inteligencja staje się niewątpliwą gwiazdą, nowe algorytmy i potężna moc obliczeniowa zapowiadają niezwykłą przyszłość. SI nie tylko wpływa na codzienność, ale stawia pytania o istotę naszej egzystencji
Wesprzyj NK
Nadchodzi wielka zmiana SI, działająca w oparciu o nowe algorytmy oraz coraz silniejszą i niedrogą moc obliczeniową, staje się wszechobecna. Odpowiednio do tego ludzkość rozwija nowy i coraz potężniejszy mechanizm eksplorowania i organizowania rzeczywistości – który pod wieloma względami pozostaje dla nas nieprzenikniony. SI podchodzi do rzeczywistości w inny sposób niż ludzie. A jeśli jej osiągnięcia mogą być tu jakąś wskazówką, możliwe, że SI ma dostęp do innych aspektów rzeczywistości niż te, do których mają dostęp ludzie. Jej działanie jest zwiastunem tego, że będziemy zbliżać się ku istocie rzeczy – ku czemu od tysięcy lat dążyli filozofowie, teolodzy i naukowcy, z zaledwie częściowym powodzeniem. Jednak jak jest to z wszystkimi technologiami, w SI chodzi nie tylko o jej zdolności i...

Chcesz uzyskać darmowy dostęp do całości materiału?

Zaloguj się do swojego konta lub utwórz nowe konto i zapisz się do newslettera

jest inauguracyjnym dziekanem MIT Schwarzman College of Computing. Wcześniej pełnił funkcję dziekana założyciela i wicedyrektora Cornell Tech, zorientowanej na technologię cyfrową szkoły wyższej utworzonej przez Cornell University w Nowym Jorku. Ma połączenie doświadczenia akademickiego i branżowego, jako członek wydziału informatyki w Cornell i MIT, badacz i menedżer w Xerox Palo Alto Research Center (PARC) oraz CTO start-upu fintech. Obecnie pełni funkcję przewodniczącego rady Fundacji Johna D. i Catherine T. MacArthur oraz członka zarządów Corning Inc. i Amazon.com.
jest technologiem, przedsiębiorcą i filantropem. Jako dyrektor generalny Google był pionierem transformacji Google ze start-upu z Doliny Krzemowej w światowego lidera technologicznego. Pełnił funkcję dyrektora generalnego i prezesa Google w latach 2001-2011, prezesa wykonawczego w latach 2011-2018, a ostatnio jako doradca techniczny w latach 2018-2020. Pod jego przywództwem Google radykalnie powiększyło swoją infrastrukturę i zdywersyfikowało ofertę produktów, zachowując przy tym silną kulturę innowacyjności. Przed rozpoczęciem kariery w Google Eric zajmował kierownicze stanowiska w firmach Novell i Sun Microsystems, Inc.
pełnił funkcję 56. Sekretarza Stanu od września 1973 do stycznia 1977. Pełnił również funkcję Asystenta Prezydenta ds. Bezpieczeństwa Narodowego od stycznia 1969 do listopada 1975. Otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla w 1973, Medal Prezydencki Wolności w 1977 r. i Medalem Wolności w 1986 r. Obecnie jest prezesem Kissinger Associates, Inc., międzynarodowej firmy konsultingowej.
Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
5 257 / 26 000 zł (cel miesięczny)

20.22 %
Wspieraj NK Dołącz

Komentarze

2 odpowiedzi na “Sztuczna Inteligencja kluczem do nowej rzeczywistości”

  1. świat na kartce pisze:

    Świetny fragment, czekam na dostawę książki. Mam tylko jedną uwagę do jego biogramu – mówi o tym czym się aktualnie zajmuje, z tymże on od niedawna niestety nie żyje.

  2. świat na kartce pisze:

    Miałem na myśli Henry A. Kissingera.

Dodaj komentarz

Zobacz

Zarejestruj się i zapisz się do newslettera, aby otrzymać wszystkie treści za darmo