Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu? Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Zaostrzenie między Chinami a USA. W Kosowie znów niebezpiecznie | Niezbędnik Zagraniczny NK 29.07-5.08.2022

Czy statki ze zbożem wypłynęły z Odessy? Który kraj będzie siódmym zdobywcą Księżyca? Czy to koniec zawieszenia broni w Górskim Karabachu?
Gorąco wokół Tajwanu. W czwartek Chińska Republika Ludowa rozpoczęła największe w historii ćwiczenia wojskowe w Cieśninie Tajwańskiej, w sześciu strefach otaczających wyspę, obejmujące między innymi wielokrotne wystrzelenie konwencjonalnych pocisków balistycznych Dongfeng. Przynajmniej cztery przeleciały nad stolicą Republiki Chińskiej Tajpej (według ministerstwa obrony Tajwanu rakiety znajdowały się wysoko w atmosferze i nie stanowiły zagrożenia), część spadła w bezpośredniej bliskości wód terytorialnych tego kraju, a pięć w japońskiej morskiej strefie ekonomicznej. Odnotowano również loty dronów rozpoznawczych (również nad terytorium tajwańskim) i bojowych. W manewrach uczestniczy ponad 100 samolotów (z których część przekroczyła, też po raz pierwszy w historii, umowną linię demarkacyjną w połowie szerokości cieśniny) i co najmniej 10 okrętów wojennych. Ćwiczenia mają potrwać do niedzieli. Jednocześnie nasiliła się agresja cybernetyczna przeciwko...

Kup prenumeratę i czytaj NK!

Już od 1 zł/mc

Zaloguj się lub załóż konto
Zajmie Ci to tylko kilka sekund
Przejdź do prenumerat

lub

Kup pojedynczy dostęp do wybranego artykułu
za jedynie 9,90 zł

Witold Sokała
Stały współpracownik „Nowej Konfederacji”, zastępca dyrektora Instytutu Stosunków Międzynarodowych i Polityk Publicznych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, przewodniczący Rady oraz ekspert Fundacji Po.Int. W przeszłości pracował jako dziennikarz prasowy, radiowy i telewizyjny, menedżer w sektorze prywatnym oraz urzędnik państwowy, a także jako niezależny konsultant w zakresie m.in. marketingu i wywiadu konkurencyjnego. Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Wydziału Zarządzania Akademii Górniczo-Hutniczej; stopień doktora w dziedzinie nauk o polityce uzyskał na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego.

Komentarze

Jedna odpowiedź do “Zaostrzenie między Chinami a USA. W Kosowie znów niebezpiecznie | Niezbędnik Zagraniczny NK 29.07-5.08.2022”

  1. PI Grembowicz pisze:

    “Chiny to jest wielka rzecz“

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz