Wolność słowa tylko dla wybranych?

Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało projekt dotyczący wolności słowa w Internecie. Jak można było się spodziewać po projekcie, który opuścił resort Solidarnej Polski – z dobrych przesłanek wyprowadzono skandaliczne rozwiązania, mogące służyć głównie celom politycznym
W grudniu 2020 r. na konferencji prasowej minister Ziobro ogłosił, że w utworzony zostanie specjalny Sąd Wolności Słowa, chroniący tę wolność w sieci. Wówczas każdy, kto został niesłusznie zablokowany na portalu społecznościowym, mógłby odwołać się do tego wyspecjalizowanego sądu, który w 48 godzin miał rozpoznać takie odwołanie. Dodatkowo projekt miał wprowadzać instytucję tzw. pozwu ślepego – o naruszenie dóbr osobistych przeciwko hejterowi, którego dokładnych danych osobowych nie znamy. Warto zapamiętać ten tryb, gdyż to on pozwoli nam wyjaśnić los Sądu Wolności Słowa. Minęło parę tygodni i w USA nastał pamiętny 6 stycznia 2021 roku. Zwolennicy Trumpa zaatakowali Kapitol, a świat obiegły zdjęcia człowieka w stroju bizona na miejscu spikera Izby Reprezentantów. Wówczas czołowe portale takie jak Facebook czy Twitter zaczęły...

Stały współpracownik NK. Ekspert Centrum Analiz KoLibra. Naukowo zainteresowany prawem gospodarczym oraz tematyką związaną z ekonomiczną analizą prawa.