Unia chce się zbroić | Niezbędnik Zagraniczny NK 28.08-03.09

Chiny promują „komunizm z męską twarzą”. Talibowie umacniają władzę w Afganistanie. Bolsaro mówi: zwycięstwo w wyborach albo śmierć (lub więzienie)
Unia Europejska zwiększy swoje zdolności wojskowe? Tego na razie nie wiemy, ale w każdym razie debata na ten temat ostro przyspieszyła – to oczywiście jeden ze skutków kryzysu afgańskiego, problemów z ewakuacją swojego personelu i obywateli spod Hindukuszu, a przede wszystkim amerykańskiego zwrotu ku Pacyfikowi i związanych z nim europejskich obaw o przyszłą skuteczność militarnego „parasola” USA nad Starym Kontynentem. Podczas środowego spotkania unijnych ministrów obrony w stolicy Słowenii przewodniczący Rady UE Charles Michel stwierdził m.in., że „nie potrzebujemy kolejnego takiego wydarzenia geopolitycznego, aby pojąć, że Unia musi dążyć do większej autonomii decyzyjnej i większej zdolności do działania na świecie”. „Musimy wzmocnić Europę, abyśmy nigdy nie musieli zostawiać jej w gestii Amerykanów” – to z kolei Armin Laschet, chadecki kandydat...

Witold Sokała
Stały współpracownik „Nowej Konfederacji”, zastępca dyrektora Instytutu Stosunków Międzynarodowych i Polityk Publicznych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, przewodniczący Rady oraz ekspert Fundacji Po.Int. W przeszłości pracował jako dziennikarz prasowy, radiowy i telewizyjny, menedżer w sektorze prywatnym oraz urzędnik państwowy, a także jako niezależny konsultant w zakresie m.in. marketingu i wywiadu konkurencyjnego. Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Wydziału Zarządzania Akademii Górniczo-Hutniczej; stopień doktora w dziedzinie nauk o polityce uzyskał na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego.