Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu? Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Turcja broni Łukaszenki. Ukraina chce do NATO | Niezbędnik Zagraniczny NK 21-28.05.2021

Kto popiera Łukaszenkę po zatrzymaniu samolotu? Dlaczego Francja jest przeciw wzmocnieniu NATO? Od kiedy covidowy paszport?
Białoruś przeciw światu, świat przeciw Białorusi – takie (mylne) wrażenie można odnieść, obserwując reakcje na ostatnią szarżę władz w Mińsku, czyli zmuszenie do lądowania na swym terytorium samolotu z Ramanem Pratasiewiczem na pokładzie i aresztowanie opozycyjnego aktywisty. Liczne protesty i „akty strzeliste”, a także różnorakie sankcje nakładane przez poszczególne kraje i organizacje nie zmieniają bowiem faktu, że reżim białoruski ma wciąż sojuszników – i że nie jest to wyłącznie Rosja, która zresztą najprawdopodobniej akceptowała politycznie operację, być może nawet wsparła ją bezpośrednio. W tym kontekście warto odnotować „wspaniałomyślną” zgodę Moskwy na przeloty nad jej terytorium dla linii lotniczych, które postanowiły omijać Białoruś (rzeczywiście, zwiększy to bezpieczeństwo tych lotów…) – wydaną zresztą po chwili wahań i po wstępnym zablokowaniu takiej możliwości...

Kup prenumeratę i czytaj NK!

Już od 1 zł/mc

Zaloguj się lub załóż konto
Zajmie Ci to tylko kilka sekund
Przejdź do prenumerat

lub

Kup pojedynczy dostęp do wybranego artykułu
za jedynie 9,90 zł

Witold Sokała
Stały współpracownik „Nowej Konfederacji”, zastępca dyrektora Instytutu Stosunków Międzynarodowych i Polityk Publicznych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, przewodniczący Rady oraz ekspert Fundacji Po.Int. W przeszłości pracował jako dziennikarz prasowy, radiowy i telewizyjny, menedżer w sektorze prywatnym oraz urzędnik państwowy, a także jako niezależny konsultant w zakresie m.in. marketingu i wywiadu konkurencyjnego. Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Wydziału Zarządzania Akademii Górniczo-Hutniczej; stopień doktora w dziedzinie nauk o polityce uzyskał na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego.

Komentarze

Jedna odpowiedź do “Turcja broni Łukaszenki. Ukraina chce do NATO | Niezbędnik Zagraniczny NK 21-28.05.2021”

  1. Zbrad pisze:

    „Strasznie” tu dużo o polskiej dyplomacji… tylko płakać … Polska nie posiada swojej dyplomacji . Bardzo mi daleko do narodowego sosu polskiego na użytek wewnętrzny , ale jakże trudno żyć normalnemu obywatelowi RP , kiedy zdaje sobie sprawę z takiego braku , nieistnienia .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz