Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Tokarczuk i gra w klasy społeczne, czyli kto jest idiotą

Literaturę czyta się nie tylko umysłem, a także sercem i nieświadomością – choć epoka postmodernizmu takiemu odbiorowi, wbrew pozorom, nie sprzyja. Spycha nieraz literaturę do pozycji gry intelektualnej, a co za tym idzie – statusowej
Wesprzyj NK
Czy warto zajmować się pojedynczą wypowiedzią noblistki? Czy przystoi to poważnemu analitykowi, czy też jest raczej domeną wzburzonych i wzmożonych oraz Pomponika? Sądzę, że – zwłaszcza w formie felietonowej – od niemal każdego tematu można się skutecznie odbić, żeby podjąć refleksję nad sprawami ważnymi. A już zwłaszcza jeśli to temat, który uruchomił zbiorowe emocje, a dotyczy rzeczy dużo poważniejszej niż ukazujące się na wietrze majtki aktorki czy pijaństwo znanego autora kryminałów.  Polaków z lewa i prawa poruszyła bowiem dyskusja o literaturze i o strukturze społecznej. Warto się więc zastanowić przede wszystkim nie nad tym, jak podłą czy jak wspaniałą myśl wyraziła Tokarczuk – wszak trudno w dyskusji panelowej przygotowywać dokładnie każdą wypowiedź, z konieczności idzie się trochę na żywioł –...

Chcesz uzyskać darmowy dostęp do całości materiału?

Zaloguj się do swojego konta lub utwórz nowe konto i zapisz się do newslettera

główny ekspert do spraw społecznych Nowej Konfederacji, socjolog, publicysta (m.in. "Więź", "Rzeczpospolita", "Dziennik Gazeta Prawna"), współwłaściciel Centrum Rozwoju Społeczno-Gospodarczego, współpracownik Centrum Wyzwań Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego i Ośrodka Ewaluacji. Główne obszary jego zainteresowań to rozwój lokalny i regionalny, kultura, społeczeństwo obywatelskie i rynek pracy. Autor zbioru esejów "Od foliowych czapeczek do seksualnej recesji" (Wydawnictwo Nowej Konfederacji 2020) oraz dwóch wywiadów rzek; z Ludwikiem Dornem oraz prof. Wojciechem Maksymowiczem. Wydał też powieść biograficzną "G.K.Chesterton"(eSPe 2013).

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
10 553 / 26 000 zł (cel miesięczny)

Wspieraj NK Dołącz