Rosja i UE, czyli geoekonomia, głupcze!

Gospodarka w państwie Putina jest podporządkowana nadrzędnym celom geopolitycznym. Daje to Kremlowi przewagę nad krajami demokratycznymi i wolnorynkowymi. Co ten skrzętnie wykorzystuje
Działania Rosji związane z konfliktem na Ukrainie należy oceniać w tzw. perspektywie geoekonomicznej. W ogromnej większości łączą one bowiem komponent działań militarnych z presją instrumentów gospodarczych, zwłaszcza energetycznych. W ten sposób polityka gospodarcza staje się kluczowym narzędziem realizacji celów geopolitycznych tego państwa. A to jest istotą geoekonomii. Co więcej, Rosja zyskała wyraźną przewagę strategiczną nad Europą właśnie dzięki umiejętności posługiwania się geoekonomią. Zachód na manowcach Polityka zagraniczna Unii w warunkach kryzysu międzynarodowego praktycznie nie istnieje. Liczą się wówczas jedynie konsultacje między największymi państwami i próby działań podejmowanych przez dyplomacje narodowe. Rozbieżność interesów między krajami europejskimi jest jeszcze bardziej widoczna i w oczywisty sposób obniża skuteczność działań antykryzysowych. Kolejne szczyty europejskich polityków, a także buńczuczne wypowiedzi poszczególnych decydentów wydają się wręcz...

Współpracownik „Nowej Konfederacji”, socjolog, politolog i historyk. Jest profesorem na Uniwersytecie Warszawskim. Ekspertem Instytutu Sobieskiego i Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. Specjalizuje się w analizie polityk gospodarczych w UE i w państwach członkowskich, a także w zarządzaniu publicznym. Ostatnio opublikował „W objęciach europeizacji” (ISP PAN, Warszawa 2012) oraz zredagował książkę „Między polityką a rynkiem. Kryzys Unii Europejskiej w analizie ekonomistów i politologów” (Uczelnia Łazarskiego, Warszawa 2013).