Kup prenumeratę i czytaj NK
Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu? Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Radziejewski w Superstacji: Amerykanie cierpią na imperialne nadmierne rozciągnięcie

Jak długo jeszcze Amerykanów będzie stać na obecność w Europie? O tym w Superstacji mówił Bartłomiej Radziejewski.

“Amerykanie cierpią na imperialne nadmierne rozciągnięcie. Ich potęga jest rozsmarowana jak kostka masła na zbyt wielu kromkach chleba. Muszą swoją ogromne zasoby rozpraszać po całym świecie: na Bliskim Wschodzie, Zachodnim Pacyfiku czy Europie. Tutaj wyzwania ze strony Rosji o charakterze lądowym, tam wyzwania ze strony Chin o charakterze przede wszystkim morskim. To powoduje, że Ameryka w dłuższej perspektywie może być zmuszona wybierać priorytetowe kierunki. My i nasz region jesteśmy kierunkiem drugoplanowym już dziś. Pierwszoplanowym jest zachodni Pacyfik, bo tam strategiczne interesy amerykańskie są zagrożone przez Pekin.”

Link do nagrania

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz