Nagranie z Salonu Dyskusyjnego NK “Cyfrowa Demencja?”

Jak cyfryzacja i media elektroniczne wpływają na rozwój człowieka? Czy edukacja przy użyciu technologii cyfrowych i Internetu pozwala osiągnąć lepsze wyniki? Jakie zagrożenia wynikają z cyfryzacji dla dzieci i młodzieży?

O społecznych konsekwencjach mediów elektronicznych i cyfryzacji dyskutowali: Przemysław Gębala (spółka Edica), Ignacy Święcicki (PIE), dr Maciej Gurtowski (UMK), Magdalena Bigaj (Fundacja Dbam o Mój Z@sięg), Monika Kajalidis (Fundacja e-Państwo), Marcin Olender (Google Polska), Patryk Gorgol (prawnik, współpracownik NK), Wojciech Tomaszewski (publicysta) oraz Kamil Rybikowski (ZPP). Dyskusję poprowadziła Anna Szczerbata – publicystka i członek zespołu NK.

Dyskusja toczyła się wokół tekstów dostępnych w listopadowym numerze miesięcznika “Nowej Konfederacji”: “Cyfrowa demencja”

Salonu Dyskusyjny NK “Cyfrowa Demencja?” odbył się 26 listopada 2019 r. w Świetlicy Wolności. Partnerami Salonu byli: Google (Partner Wspierający), Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Warsaw Enterprise Institute.

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).