Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu? Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Radziejewski dla GW: PiS wygrał, bo przekonał do siebie Polaków

Bartłomiej Radziejewski komentował sondażowe wyniki wyborów w “Wieczorze Wyborczym” Gazety Wyborczej.

“PiS wygrał, bo przekonał do siebie Polaków. Z jednej strony zużyła się wiele lat praktykowana filozofia rządzenia, nie tylko w Polsce, widać wspólne cechy z Trumpem, Orbanem i wieloma innymi. Konsensus liberalnodemokratyczny trzeszczy dziś na całym świecie i mamy do czynienia z wielkim wotum nieufnosci ze strony społeczeństw wobec starych elit liberalnych. W Polsce PiS jest tego beneficjentem. Potrafił wykorzystać zużycie się tej formuły i potrafił utrwalićswoje zycięstwo, po pierwsze kursem antyestabliszmentowym (…), po drugie transferami socjalnymi i szerszą wizją budowy państwa dobrobytu, można dyskutować czy dobrą czy złą, ale jest to kurs na państwo opiekuńcze. Po trzecie, konsumując bardzo marny stan opozycji.”

Link do nagrania

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz