Mówiliśmy ostatnio o przyśpieszeniu geopolitycznym, które jako Polska przegrywamy. Spójrzmy teraz w większym przybliżeniu na to, czym ten proces jest
>>>Przyśpieszenie geopolityczne, które przegrywamy. Cz. 1<<< >>>Przyśpieszenie geopolityczne, które przegrywamy. Cz. 2: liberalny imperializm 2.0<<< >>>Przyśpieszenie geopolityczne, które przegrywamy. Cz. 3: skutki liberalnego renesansu<<< >>>Przyśpieszenie geopolityczne, które przegrywamy. Cz. 4: żeby wygrać, trzeba grać<<< >>>Przyśpieszenie geopolityczne, które przegrywamy. Cz. 5: sklejanie Zachodu. USA, Niemcy, Polska<<< Obecne przyśpieszenie geopolityczne (do którego oznak, dotykających naszego kraju, należą szczyt Biden-Putin, cyberataki na Polskę czy cios w rurociąg Baltic Pipe) jest częścią większego procesu transformacji ładu międzynarodowego. Skończyła się „jednobiegunowa chwila” jednoznacznej przewagi Ameryki i ośrodki potęgi poszukują nowej równowagi. Brak jasnej alternatywy dla zdestabilizowanego i słabnącego liberalnego porządku międzynarodowego – oraz brak jasnej wizji przyszłości – powoduje obfitość przesunięć taktycznych. Od czasu do czasu składających się (nie bez udziału czynników zewnętrznych, jak ostatni...

prezes i założyciel Nowej Konfederacji, dyrektor Wydawnictwa Nowej Konfederacji. Autor książki "Między wielkością a zanikiem. Rzecz o Polsce w XXI wieku". Politolog zaangażowany, publicysta i eseista, organizator. Absolwent UMCS i studiów doktoranckich na UKSW. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobywał w Polskim Radiu i, zwłaszcza, w „Rzeczpospolitej” Pawła Lisickiego, później był wicenaczelnym portalu Fronda.pl i redaktorem kwartalnika „Fronda”. Następnie założył i w latach 2010–2013 kierował kwartalnikiem „Rzeczy Wspólne”. W okresie 2015-17 współtwórca i szef think tanku Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. Publikował też m.in. w „Gazecie Polskiej”, "Gazecie Wyborczej", „Gościu Niedzielnym”, "Dzienniku Gazecie Prawnej", "Arcanach", „Polsce The Times”, „Super Expressie”, "Fakcie". Pochodzi z Lublina, mieszka w Warszawie.