Przełom ustrojowy jako techniczna zmiana

W projekcie ustawy o działach czai się propozycja rozwiązania fundamentalnego problemu ustrojowego, odpowiedzialnego za „imposybilizm” i „niesterowność”. Pomysł kluczowy, choć wadliwy i bardzo trudny do zrealizowania
Niemal niezauważony przechodzi w Polsce projekt usunięcia jednej z największych bolączek ustrojowych, jaką jest niewydolność rady ministrów. Problem braku „mózgu państwa”, konsekwentnie diagnozowany przez nielicznych zainteresowanych, cierpiący na brak zainteresowania ze strony miażdżącej większości elit opiniotwórczych oraz samej opinii publicznej, czyniący najważniejszą część egzekutywy „luźną federacją resortów”, grzęznącą w chronicznym bałaganie i strategicznej impotencji – został niespodziewanie podjęty przez PiS w nowelizacji ustawy o działach administracji rządowej. W długim i mętnym akcie prawnym, pełnym modyfikacji w bardzo wielu dziedzinach, gdzieś pomiędzy zmianami w zarządzaniu kołami gospodyń wiejskich, przesunięciami leśnictwa i łowiectwa z resortu środowiska do rolnictwa, a wzmocnieniem Głównego Geologa Kraju, czai się legislacyjna propozycja rozwiązania fundamentalnego problemu ustrojowego, walnie współodpowiedzialnego za kojarzone już w szerszych gremiach bolączki „państwa teoretycznego”,...

prezes i założyciel Nowej Konfederacji, dyrektor Wydawnictwa Nowej Konfederacji. Autor książki "Między wielkością a zanikiem. Rzecz o Polsce w XXI wieku". Politolog zaangażowany, publicysta i eseista, organizator. Absolwent UMCS i studiów doktoranckich na UKSW. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobywał w Polskim Radiu i, zwłaszcza, w „Rzeczpospolitej” Pawła Lisickiego, później był wicenaczelnym portalu Fronda.pl i redaktorem kwartalnika „Fronda”. Następnie założył i w latach 2010–2013 kierował kwartalnikiem „Rzeczy Wspólne”. W okresie 2015-17 współtwórca i szef think tanku Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. Publikował też m.in. w „Gazecie Polskiej”, "Gazecie Wyborczej", „Gościu Niedzielnym”, "Dzienniku Gazecie Prawnej", "Arcanach", „Polsce The Times”, „Super Expressie”, "Fakcie". Pochodzi z Lublina, mieszka w Warszawie.