Przedsiębiorcy radzą sobie, jak mogą

Według przedstawicieli biznesu badanych przez Ośrodek Ewaluacji i Webankietę, do najważniejszych zmian związanych z pandemią COVID-19 należą dwie powiązane kwestie – spadek zamówień i spadek dochodów
Pandemia koronawirusa przede wszystkim zaostrzyła te problemy polskich przedsiębiorców, które istniały już od wielu lat. Problemy te – mówiąc najogólniej – przede wszystkim koncentrują się wokół braku odpowiedniego bufora finansowego, umożliwiającego osiągnięcie stabilności i rozwoju firmy. Z kolei brak tego bufora finansowego wynika z niedostatecznego popytu na produkty i usługi. Sytuacja pandemii sprawia, że trudności te stają się jeszcze bardziej dotkliwe. To jeden z głównych wniosków z badania „Przedsiębiorcy podczas pandemii”, przeprowadzonego przez Ośrodek Ewaluacji i Webankietę. Badanie odpowiadało na pytania: Jaka jest sytuacja polskich przedsiębiorców w czasie pandemii? Jakie są ich najważniejsze problemy – i jakiego wsparcia potrzebują? Ankieta internetowa wśród 343 przedsiębiorców przeprowadzona została w najtrudniejszym momencie lockdownu, między 7 a 30 kwietnia 2020 r. Już w 2017...

główny ekspert do spraw społecznych Nowej Konfederacji, socjolog, publicysta (m.in. "Więź", "Rzeczpospolita"), współwłaściciel Centrum Rozwoju Społeczno-Gospodarczego, współpracownik Centrum Wyzwań Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, Fundacji Pole Dialogu i Ośrodka Ewaluacji. Główne obszary jego zainteresowań to rozwój lokalny i regionalny, kultura, społeczeństwo obywatelskie i rynek pracy. Autor i współautor wielu publikacji, np. "Pomysłowość miejska. Studium trajektorii realizacji oddolnych inicjatyw mieszkańców Warszawy"(Fundacja Pole Dialogu 2017). Autor powieści biograficznej "G.K.Chesterton", eSPe 2013).