Kup prenumeratę i czytaj NK
Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu? Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

W poszukiwaniu autonomii obronnej Europy – prof. Simón, prof. Grosse, dr Kai-Olaf Lang [nagranie]

Jaką rolę może pełnić Europa w czasie narastającej rywalizacji geopolitycznej? Jak wyglądały ostatnie posunięcia w zakresie europejskiej polityki obronnej? Czy przyczyniają się one do zwiększenia strategicznej autonomii Europy? Jak wpływają one na relacje transatlantyckie? Jaką rolę pełnią w tym procesie Niemcy, Francja oraz Polska?

Nad tymi kwestiami dyskutowali goście debaty międzynarodowej “W poszukiwaniu autonomii obronnej Europy” / “In pursuit of European defence autonomy”: prof. Luis Simón (Vrije Universiteit Brussel, the Elcano Royal Institute), Dr. Kai-Olaf Lang (Niemiecki Instytut Spraw Międzynarodowych i Bezpieczeństwa, SWP) oraz prof. Tomasz Grzegorz Grosse (Uniwersytet Warszawski). Debatę poprowadził Marcin Chruściel, publicysta i członek zespołu NK.

Dyskusja odbyła się w języku angielskim. Polskie napisy można włączyć w odtwarzaczu YouTube (poniżej linii czasu).

 

  • prof. Luis Simón – badacz geostrategii Stanów Zjednoczonych, relacji transatlantyckich oraz geopolityki i bezpieczeństwa Europy w Instytucie Studiów Europejskich na Vrije Universiteit Brussel. Dyrektor brukselskiego biura the Elcano Royal Institute;
  • dr. Kai-Olaf Lang – doktor nauk politycznych, jest członkiem grupy badawczej ds. europejskich w Stiftung Wissenschaft und Politik w Berlinie. Zajmuje się państwami bałtyckimi, Europą Środkową i Wschodnią oraz polityką Unii Europejskiej;
  • prof. Tomasz G. Grosse – socjolog, politolog i historyk, jest profesorem na Uniwersytecie Warszawskim i kierownikiem zakładu polityk UE w Instytucie Europeistyki WNPiSM UW. Specjalizuje się w analizie polityk gospodarczych w UE i w państwach członkowskich, a także w zarządzaniu publicznym. Autor raportu NK “Dokąd zmierza polityka obronna UE? Analiza geoekonomiczna“:

Materiał sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030.

 

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz