Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Prawie sojusz. Japonia i Wielka Brytania zacieśniają współpracę wojskową

Po Brexicie Londyn zaczął szukać nowego pomysłu na siebie, co przyniosło efekt w postaci koncepcji „Global Britain”. Brytyjsko-japońskie zbliżenie trwa już od kilku lat, a nowa umowa jest kamieniem milowym
Wesprzyj NK
Podczas wizyty premiera Fumio Kishidy w Londynie podpisano 11 stycznia porozumienie o wzajemnym dostępie (Reciprocal Access Agreement, RAA), umożliwiające wspólne ćwiczenia i operacje wojskowe. Wielka Brytania jest trzecim po USA i Australii, a zarazem pierwszym europejskim państwem, z którym Japonia podpisała taką umowę. Wizyta w Londynie była elementem dłuższego dyplomatycznego tournée Kishidy związanego z przejmowaniem przez Tokio przywództwa w G7 i organizacją zaplanowanego na maj szczytu organizacji w Hiroszimie. Premier Japonii odwiedził najpierw Francję, następnie Włochy, a z Wielkiej Brytanii udał się do Kanady i Stanów Zjednoczonych. Brytyjsko-japońskie zbliżenie trwa już od kilku lat. Po Brexicie Londyn zaczął szukać nowego pomysłu na siebie, co przyniosło efekt w postaci koncepcji „Global Britain”. Zjednoczone Królestwo zamierza zwiększyć swoje globalne zaangażowanie gospodarcze i...

Chcesz uzyskać darmowy dostęp do całości materiału?

Zaloguj się do swojego konta lub utwórz nowe konto i zapisz się do newslettera

Stały współpracownik „Nowej Konfederacji”, doktorant na wydziale Nauk Politycznych Uniwersytetu Wiedeńskiego, publicysta, tłumacz, redaktor portalu Konflikty.pl. Związany z Instytutem Boyma, gdzie zajmuje się sprawami bezpieczeństwa, konfliktami oraz zbrojeniami.

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
6 528 / 26 000 zł (cel miesięczny)

Wspieraj NK Dołącz