Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu? Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Powrót lęku – Libura, Tryjanowski, Gębala, Piekutowski [nagranie]

Dlaczego nie przewidzieliśmy pojawienia się koronawirusa, szczególnie w świecie Zachodu? Czy obecna pandemia stanowi powód, aby obawiać się globalizacji? Czy przyczyni się do wzmocnienia “kultury strachu” w naszych społeczeństwach?

O pozytywnych aspektach strachu spowodowanego pandemią COVID-19 oraz zagrożeniach z tego płynących dyskutowali Goście Debaty NK “Powrót lęku”:

  • Maria Libura (kierownik Zakładu Dydaktyki i Symulacji Medycznej Collegium Medicum UWM w Olsztynie);
  • prof. dr hab. Piotr Tryjanowski (dyrektor Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu);
  • Przemysław Gębala (fizyk teoretyczny, przedsiębiorca, prezes zarządu spółki Edica);
  • Jarema Piekutowski (główny ekspert ds. społecznych NK).

Dyskusję poprowadził dr Michał Zabdyr-Jamróz – doktor nauk politycznych, pracownik Instytutu Zdrowia Publicznego Collegium Medicum UJ.

Debata odbyła się 27 kwietnia 2020 roku. Teksty będące inspiracją do dyskusji znajdują się tutaj w wolnym dostępnie.

Partnerami debaty byli: Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, Warsaw Enterprise Institute oraz Google Polska.

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz