Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu? Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Radziejewski: jako państwo dość lekkomyślnie podeszliśmy do trwałości amerykańskich gwarancji bezpieczeństwa

O tym jak pandemia wpłynie na Polskę, Europę i świat oraz dla kogo jest to szansa, a dla kogo zagrożenie w świątecznym wydaniu Dziennika Gazety Prawnej mówił Bartłomiej Radziejewski
 
“Jako państwo dość lekkomyślnie podeszliśmy do trwałości amerykańskich gwarancji bezpieczeństwa – uznaliśmy, że Stany pozostaną potężne, że stać je będzie na utrzymywanie sił w drugo-, a może nawet trzeciorzędnym z punktu widzenia ich interesów regionie. Więc przez ostatnie 30 lat zrobiliśmy bardzo niewiele, by mieć samodzielne zdolności bojowe, nie jesteśmy Izraelem czy Koreą. A teraz nie da się tego szybko nadrobić. Przyspieszenie procesu odwrotu Ameryki jest dla nas niekorzystne. Powinniśmy budować własną siłę. Już dzisiaj byśmy grali w innej lidze, gdybyśmy wykonali większy wysiłek na rzecz silnego państwa, silnego wojska, sprawnej dyplomacji i potencjału intelektualnego, który to wszystko wspiera. W świetle ostatnich wydarzeń trzeba też podkreślić: sprawną służbę zdrowia.”
 
Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).

Komentarze

Jedna odpowiedź do “Radziejewski: jako państwo dość lekkomyślnie podeszliśmy do trwałości amerykańskich gwarancji bezpieczeństwa”

  1. Robson pisze:

    Rząd konsoliduje i umacnia armię oraz władzę od 5 lat. Trochę Pan przespał ten czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz