Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu? Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Polska w amerykańskiej strefie wpływu? – Dorn, Wojciuk, Smura, Radziejewski [nagranie]

Partner, klient czy najmita? Jaki status posiada Polska w relacji z USA? Czy odwzajemniając się za gwarancje bezpieczeństwa, Polska ogranicza swoją podmiotowość i możliwości rozwoju? Czy Warszawa powinna się bardziej angażować w europejskie inicjatywy obronne?

W dyskusji na bazie tekstu Ludwika Dorna “Między klientem a najmitą. Polska w amerykańskiej strefie wpływu” udział wzięli:

Ludwik Dorn (były marszałek Sejmu, w latach 2005–2007 wicepremier oraz minister spraw wewnętrznych i administracji), dr hab. Anna Wojciuk (wykładowca w Instytucie Stosunków Międzynarodowych UW), dr Tomasz Smura (dyrektor Biura Analiz Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego) oraz Bartłomiej Radziejewski (dyrektor i założyciel „Nowej Konfederacji”). Dyskusję poprowadził Marcin Chruściel – członek zespołu i publicysta NK.

 

 

Partnerami debaty byli Google (Partner Wspierający), Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Warsaw Enterprise Institute. Dyskusja odbyła się 14 lutego 2020 roku w Świetlicy Wolności.

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz