Wszystkie treści NK dostajesz teraz za darmo dzięki wsparciu naszych Darczyńców. Zostań jednym z nich!

Wesprzyj nas
Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Polska ma szczęście w demograficznym nieszczęściu

Gdyby było tak, jak jest w Niemczech, gdzie ludzie po prostu nie chcą mieć dzieci, to „Rodzina 500+” ani inne działania nic by nie dały. Ten program jest idealnie skalibrowany na wzrost dzietności.
Wesprzyj NK
W roku 2050 wg prognoz GUS połowa Polaków będzie miała ponad 50 lat, co oznacza coraz większą liczbę ludzi niesamodzielnych, wymagających stałej opieki, niedobór kadr... Czy Polska jest przygotowana na narastające problemy demograficzne? Co do zasady długowieczność nie jest plagą. Dziesiątki czy setki lat modliliśmy się o to, by być długowiecznymi. Owszem, wchodzimy w obszar szybkiego starzenia i tu trzeba zrobić sporo, zwłaszcza w ochronie zdrowia, by się przygotować. Ale też jesteśmy na to gotowi sami z siebie: żyjemy w lepszym zdrowiu, lepszej kondycji, poprawiły się nasze nawyki. Dzisiejsi 40-50-latkowie – z całym szacunkiem do poprzedniego pokolenia – to zupełnie inni ludzie, bardziej otwarci na nowe umiejętności, zdolni do tego, by pracować dłużej i bardziej efektywnie. Są na to przygotowani,...

Chcesz uzyskać darmowy dostęp do całości materiału?

Zaloguj się do swojego konta lub utwórz nowe konto i zapisz się do newslettera

Od 2018 wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju, odpowiedzialny m.in. za politykę społeczną. W latach 2015–2018 podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Były kierowniki działu w „Dzienniku Gazecie Prawnej”, zastępca redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej”, tygodnika „Wprost” i kwartalnika „Rzeczy Wspólne”.
główny ekspert do spraw społecznych Nowej Konfederacji, socjolog, publicysta (m.in. "Więź", "Rzeczpospolita", "Dziennik Gazeta Prawna"), współwłaściciel Centrum Rozwoju Społeczno-Gospodarczego, współpracownik Centrum Wyzwań Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego i Ośrodka Ewaluacji. Główne obszary jego zainteresowań to rozwój lokalny i regionalny, kultura, społeczeństwo obywatelskie i rynek pracy. Autor zbioru esejów "Od foliowych czapeczek do seksualnej recesji" (Wydawnictwo Nowej Konfederacji 2020) oraz dwóch wywiadów rzek; z Ludwikiem Dornem oraz prof. Wojciechem Maksymowiczem. Wydał też powieść biograficzną "G.K.Chesterton"(eSPe 2013).

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
9 777 / 26 000 zł

37.60 %
Wspieraj NK Dołącz

Komentarze

3 odpowiedzi na “Polska ma szczęście w demograficznym nieszczęściu”

  1. www.finktank.pl pisze:

    Obniżenie wieku emerytalnego sprzyja dzietności, jeżeli ma się bacie na emeryturze, która pomoże w opiece to łatwiej decydować się na dzieci!

  2. NPK pisze:

    Raczej słaby argument. Mam teraz poczekać aż moja mama będzie na emeryturze? Zakładając, że przejdzie na nią w wieku 60 lat, to ja będę mieć wtedy 40, więc to chyba słaba strategia. Nie wspominając już o tym, że w dzisiejszych czasach mało kto mieszka na tyle blisko żeby swoich rodziców żeby dziadkowie mogli się na stałe włączyć w wychowanie (dojazdy po 100 km w jedna stronę chyba nie są wygodne). Poza tym niekoniecznie marzeniem każdej babci jest praca jako opiekunka na emeryturze, bo tak to trzeba nazwać (chociaż chyba jednak słowo wolontariat bardziej tu pasuje).

  3. kran pisze:

    Kolego nie zrozumiałeś. kolega pisał o babci nie o matce. jedno pokolenie Ci uciekło. Po za tym babcie zawsze lubią maluchy i tego nic nie zmieni. Dojadą i 100 km byle pomóc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz

Zarejestruj się i zapisz się do newslettera, aby otrzymać wszystkie treści za darmo