Po przemówieniu Pompeo: nie będzie resetu z Rosją

Pogłoski w sprawie resetu USA-Rosja są przesadzone. Waszyngton owszem, za głównego rywala uważa Chiny i jest gotów współpracować z Moskwą w celu ich powstrzymywania – ale jedynie na swoich warunkach i zasadach
Spekulacje o możliwej zmianie kursu amerykańskiej administracji wobec Rosji pojawiły się kilka dni temu. Sekretarz stanu Mike Pompeo 23 lipca wygłosił przemówienie w Bibliotece Muzeum Prezydenckiego Richarda Nixona w Yorba Linda w Kalifornii, które niemal w całości było poświęcone wyzwaniu, rzuconemu USA i całemu „wolnemu światu” przez komunistyczne Chiny, a także sposobom reakcji na związane z nim zagrożenia. Przypomniał przy tym, że to właśnie pochodzący z Yorba Linda Nixon w czasach zimnej wojny potrafił dokonać odważnego manewru, nawiązując stosunki z jednym ówczesnym wrogiem – czyli właśnie z ChRL – by skuteczniej przeciwstawić się drugiemu, wtedy silniejszemu, czyli Związkowi Radzieckiemu. W nawiązaniu do tej analogii prezes Biblioteki Hugh Hewitt zadał pytanie, czy dziś możliwe jest odwrócenie tamtej sytuacji – a więc...

Witold Sokała
Stały współpracownik „Nowej Konfederacji”, zastępca dyrektora Instytutu Stosunków Międzynarodowych i Polityk Publicznych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, przewodniczący Rady oraz ekspert Fundacji Po.Int. W przeszłości pracował jako dziennikarz prasowy, radiowy i telewizyjny, menedżer w sektorze prywatnym oraz urzędnik państwowy, a także jako niezależny konsultant w zakresie m.in. marketingu i wywiadu konkurencyjnego. Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Wydziału Zarządzania Akademii Górniczo-Hutniczej; stopień doktora w dziedzinie nauk o polityce uzyskał na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego.