Wszystkie treści NK dostajesz teraz za darmo dzięki wsparciu naszych Darczyńców. Zostań jednym z nich!

Wesprzyj nas
Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Obronić geopolitykę przed szarlatanami. Postawmy na geopolitykę realną

Geopolityka w Polsce padła ofiarą własnego sukcesu i znalazła się w kryzysie wizerunkowym. Brońmy jej przed manipulatorami, bo jest bardzo użytecznym narzędziem poznawczym
Wesprzyj NK
W ostatnich latach popularność zdobyło podejście, jakoby geopolityka miała wyjaśniać wszystko Rudolf Kjellén podkreślał, że geopolityka sama nie wystarczy Inaugurujemy cykl o nazwie „Geopolityka realna” Słowo „realna” w tytule nie jest przypadkowe Chcemy z jednej strony odciąć się od geopolitycznych bajdurzeń – z drugiej strony chcemy spróbować nowej syntezy geopolityki i realizmu politycznego Geopolityka nie jest tożsama z realizmem – geopolitycy w przeszłości bywali w sporach z realistami.

Chcesz uzyskać darmowy dostęp do całości materiału?

Zaloguj się do swojego konta lub utwórz nowe konto i zapisz się do newslettera

prezes i założyciel „Nowej Konfederacji”, dyrektor programowy Krynica Forum w 2022 roku, dyrektor Wydawnictwa Nowej Konfederacji. Autor książki "Między wielkością a zanikiem. Rzecz o Polsce w XXI wieku", współautor "Wielkiej gry o Ukrainę". Politolog zaangażowany, publicysta i eseista, organizator. Absolwent UMCS i studiów doktoranckich na UKSW. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobywał w Polskim Radiu i, zwłaszcza, w „Rzeczpospolitej” Pawła Lisickiego, później był wicenaczelnym portalu Fronda.pl i redaktorem kwartalnika „Fronda”. Następnie założył i w latach 2010–2013 kierował kwartalnikiem „Rzeczy Wspólne”. W okresie 2015-17 współtwórca i szef think tanku Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. Publikował też m.in. w „Gazecie Polskiej”, "Gazecie Wyborczej", „Gościu Niedzielnym”, "Dzienniku Gazecie Prawnej", "Arcanach", „Polsce The Times”, „Super Expressie”, "Fakcie". Pochodzi z Lublina, mieszka w Warszawie.

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
9 777 / 26 000 zł

37.60 %
Wspieraj NK Dołącz

Komentarze

2 odpowiedzi na “Obronić geopolitykę przed szarlatanami. Postawmy na geopolitykę realną”

 1. świat na kartce pisze:

  Wg mnie 2 krytykowane osoby w tym filmie to Leszek Sykulski (sympatyzowanie z Rosją, nazywany przez niektórych agentem wpływu), a druga to wg mnie może być Jacek Bartosiak. Jakie jest Wasze zdanie?

 2. marek pisze:

  Geopolityka owszem jest OK.Wyjaśnia jakieś części rzeczywistości.
  Ale jak na razie Mercedesy produkują Niemcy.
  A czołgi trzeba kupić w Korei.
  30 lat nie wystarczyło żeby zrobić swój czołg i jakąs rakietę,
  Cóż pozostało pogadajmy o polityce,tele pozostało

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz

Zarejestruj się i zapisz się do newslettera, aby otrzymać wszystkie treści za darmo