Niezbędnik Zagraniczny NK: 17-23.10.2020

Amerykańscy i brytyjscy politycy coraz częściej mówią o Chinach jako o światowym zagrożeniu. W USA odbyła się druga debata Trump-Biden. W walkach o Górski Karabach zginęło już ok. 5 tys. osób. Palestyńczycy mają pretensje do arabskich pobratymców
Kolejna bezpośrednia debata Biden – Trump odbyła się w piątek nad ranem (czasu polskiego) w Nashville. Obydwaj pretendenci do fotela prezydenta USA byli tym razem nieco bardziej powściągliwi, niż w pierwszym starciu telewizyjnym, ale i tak nie zabrakło ostrych ataków personalnych. Donald Trump usiłował odrobić straty sondażowe, drążąc temat niejasnych interesów syna swojego rywala – Joe Biden rewanżował się przypominaniem o kontrowersjach związanych z rozliczeniami podatkowymi głowy państwa. Ogłosił też Trumpa „jednym z najbardziej rasistowskich prezydentów w historii”, na co ten – z właściwą sobie i znaną skromnością – stwierdził, że zrobił dla czarnoskórych Amerykanów więcej, niż którykolwiek z poprzedników, „z możliwym wyjątkiem Abrahama Lincolna”. W kwestii pandemii, która zdominowała debatę, kandydat republikanów postawił na urzędowy optymizm: ogłosił m.in. że...

Witold Sokała
Stały współpracownik „Nowej Konfederacji”, zastępca dyrektora Instytutu Stosunków Międzynarodowych i Polityk Publicznych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, przewodniczący Rady oraz ekspert Fundacji Po.Int. W przeszłości pracował jako dziennikarz prasowy, radiowy i telewizyjny, menedżer w sektorze prywatnym oraz urzędnik państwowy, a także jako niezależny konsultant w zakresie m.in. marketingu i wywiadu konkurencyjnego. Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Wydziału Zarządzania Akademii Górniczo-Hutniczej; stopień doktora w dziedzinie nauk o polityce uzyskał na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego.