Kup prenumeratę i czytaj NK
Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu? Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Nierówności blokują Polaków

Moim zdaniem współczynnik nierówności dochodowych Giniego może być w Polsce o 10-30 proc. wyższy, niż się uważa, co sytuowałoby nas w okolicy państw bardziej nierównych, np. Bułgarii i Rumunii.
Stefan Sękowski: Dwie główne opowieści o polskim kapitalizmie mówią, że był to wielki sukces, lub że żyjemy w krwiożerczym kapitalizmie, który wpędził nas w nędzę. Która jest prawdziwa? Dr hab. Michał Brzeziński: Chyba żadna. Obie te skrajne wizje są wykoślawione. Powiedziałbym, że jest umiarkowany, ale jednak sukces. Nie wiem, czy ktoś na poważnie twierdzi, że to jest tylko porażka i mamy przez to same problemy. Gdy czyta się różnych lewicowców, np. z okolic Partii Razem, można taki wniosek wyciągnąć. Jeśli ktoś tak na poważnie twierdzi, to przesadza. Uważam, że nasza polska transformacja to sukces, oczywiście z różnymi problemami. Ekonomia uczy, by porównywać rzeczywistą sytuację, np. polską w danej chwili nie do ideału, tylko do realnych alternatyw, do tego, co zostało...

Czytaj więcej bezpłatnie!

Zaloguj się lub załóż konto
Zajmie Ci to tylko kilka sekund
Zaloguj się
doktor habilitowany nauk ekonomicznych. Adiunkt na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie uczy historii ekonomii, ekonomii politycznej oraz ekonomii ubóstwa i nierówności. Współpracownik naukowy Instytutu Badań Strukturalnych. Zainteresowania badawcze dotyczą pomiaru ubóstwa i nierówności w kategoriach dochodów, majątku, zdrowia i szczęścia, a także ekonomii otyłości, naukometrii i in. Autor kilkudziesięciu publikacji naukowych.
Zastępca dyrektora "Nowej Konfederacji". Politolog, dziennikarz, tłumacz, stały współpracownik "Do Rzeczy", publicysta Polskiego Radia Lublin. Publikował i publikuje też m.in. w "Gościu Niedzielnym", "Rzeczpospolitej", "Gazecie Polskiej Codziennie", "Gazecie Wyborczej", "Tygodniku Powszechnym", "Frondzie"; i portalu Rebelya.pl. Tłumaczył na język polski dzieła m.in. Ludwiga von Misesa i Lysandera Spoonera; autor książkek "W walce z Wujem Samem" i "Żadna zmiana. O niemocy polskiej klasy politycznej po 1989 roku". Mąż, ojciec trójki dzieci. Mieszka w Lublinie.

Komentarze

Jedna odpowiedź do “Nierówności blokują Polaków”

  1. Prof. LOst pisze:

    Nie podejmujecie Panowie tematu np.upolitycznienia gospodarki, upartyjnienia etatyzacji, konsekwencji przyjęcia strategii wstrząsowej Sachsa i jej skutków (do dzisiaj) na rozwój gospodarczy Polski A i B, bezkrytyczne podejście do naszego członkostwa w Eurokołchozie (od 5 lat więcej dopłacamy niż bierzemy). Jechałem tydzień temu do Jeleniej Góry szynobusem (stawał w każdej pipiduwie). I powiem Wam, moja ocena jest miażdżąca. W wielu miastach nie rewitalizuje się kamienic, a budynki publiczne (bo na to daje UE), stan chodników, jezdni, infrastruktury komunalnej jest jak w Burkina Fasso. Gdzie jest pytam się kasa unijna? Na co jest przeznaczana? Tym się zajmijcie, bo to istny kryminał!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz