Niemcy same prosiły się o kłopoty

Donald Trump zdecydował wycofać część amerykańskich wojsk z Niemiec. Jakie są prawdziwe powody tego kroku, skoro zarzut niepodnoszenia wydatków wojskowych przez RFN jest chybiony?
Prezydent Trump ogłosił decyzję o częściowym wycofaniu amerykańskich wojsk z Niemiec. Krok ten nie jest zaskoczeniem. Administracja Trumpa od samego początku dobitnie sygnalizowała swoje niezadowolenie z postawy Berlina. Przyszłość pozostaje jednak niewiadomą. Nie wiemy, dokąd zostaną przeniesione siły USA i czy w ogóle zostaną zabrane z Niemiec. Trump mówił o 52 tysiącach amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Niemczech. Tymczasem według Pentagonu rozlokowane tam siły liczą 34 674 ludzi. Zdaniem niemieckich mediów, amerykański prezydent uwzględnił 17 tysięcy wojskowych pracowników cywilnych. Rodzi to kolejne pytanie: jeżeli liczebność oddziałów ma zostać zredukowana do 25 tysięcy, to ilu pracowników cywilnych zostanie odwołanych z Niemiec? Amerykański prezydent równie niejasno przedstawił przyczyny decyzji. Pomieszał fundusze przekazywane na funkcjonowanie NATO z krajowymi wydatkami na obronę. Niemcy są drugim...

Stały współpracownik „Nowej Konfederacji”, doktorant na wydziale Nauk Politycznych Uniwersytetu Wiedeńskiego, publicysta, tłumacz, redaktori portalu Konflikty.pl. Związany z Instytutem Boyma, gdzie zajmuje się sprawami bezpieczeństwa, konfliktami oraz zbrojeniami.