Kup prenumeratę i czytaj NK
Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu? Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Niemcy nie wykupią Szczecina

W aktualnych pomysłach na współpracę regionalną nie widać żadnych zagrażających polskiej racji stanu. Konieczna jest oczywiście asertywność wobec partnera zza Odry, by Szczecin faktycznie podjął rolę lidera, a nie „młodszego brata”
Bomba wybuchła w ostatni weekend. Matthias Diekhoff, dziennikarz lokalnego pisma „Nordkurier” z Neubrandenburgu, opublikował artykuł o możliwym wzmocnieniu współpracy polsko-niemieckiej na styku województwa zachodniopomorskiego i jego stolicy Szczecina oraz Meklemburgii-Pomorza Przedniego, niemieckiego landu sąsiadującego z Zachodniopomorskiem. Diekhoff pisze o możliwym projekcie polsko-niemieckiego regionu metropolitarnego. Na temat zacieśnienia współpracy w najbliższy czwartek rozmawiać mają marszałek województwa zachodniopomorskiego, Olgierd Geblewicz, i premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego, Manuela Schwesig. Rozmowy odbędą się przy okazji „Dnia Polskiego” w Meklemburgii. Aby ocenić plany współpracy, należy przeanalizować szczegóły. Można bowiem wyobrazić sobie sytuację, w której, w przypadku zacieśnienia współpracy w tego typu regionie metropolitarnym, Polska byłaby „młodszym bratem” Niemiec Zazwyczaj wieści o tym, co dzieje się w pasie granicznym, nie docierają do warszawskich notabli i mainstreamowych dziennikarzy. Tym...

Kup prenumeratę i czytaj NK!

Już od 1 zł/mc

Zaloguj się lub załóż konto
Zajmie Ci to tylko kilka sekund
Przejdź do prenumerat

lub

Kup pojedynczy dostęp do wybranego artykułu
za jedynie 9,90 zł

główny ekspert do spraw społecznych Nowej Konfederacji, socjolog, publicysta (m.in. "Więź", "Rzeczpospolita"), współwłaściciel Centrum Rozwoju Społeczno-Gospodarczego, współpracownik Centrum Wyzwań Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, Fundacji Pole Dialogu i Ośrodka Ewaluacji. Główne obszary jego zainteresowań to rozwój lokalny i regionalny, kultura, społeczeństwo obywatelskie i rynek pracy. Autor i współautor wielu publikacji, np. "Pomysłowość miejska. Studium trajektorii realizacji oddolnych inicjatyw mieszkańców Warszawy"(Fundacja Pole Dialogu 2017). Autor powieści biograficznej "G.K.Chesterton", eSPe 2013).

Komentarze

3 odpowiedzi na “Niemcy nie wykupią Szczecina”

  1. RafalArtur pisze:

    Szczecin leży w ujściu odry do morza i żeby się rozwinąć powinien raczej współpracować z Polskimi miastami leżącymi wzdłuż tej rzeki, np. tworząc rozwiniętą żeglugę śródlądową. Tylko wtedy może stać się centrum grawitacyjnym regionu, na który nagle zazdrośnie będą patrzeć niemcy.

  2. Mestwin pisze:

    To trochę ta jakbyśmy sami nie mieli pomysłu co zrobić ze Szczecinem i oddawali ten “problem” Niemcom. Bardzo wygładzone i politpoprawne rozumowanie jest to rozumowanie p. Piekutowskiego. Naprawdę nie było importu taniej siły roboczej?? Naprawdę? “Lęki prawicy” nie wynikają z niewiedzy ale z doświadczeń historycznych. P. Piekutowski uważa, że “tym razem będzie inaczej”. Akurat!

  3. Zoii pisze:

    szkoda,było by dobrze mieszkać w Niemczech.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz