Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Między „konperacją” a starciem tytanów

Chińczycy spodziewają się nowej ery „konperacji”, czyli mieszanki konkurencji i kooperacji z USA. Czy nie jest to jednak chciejstwo i pobożne życzenia w sytuacji, gdy obie strony skazane są raczej na konflikt?
Wesprzyj NK
Niespokojny rok 2018 wniósł na scenę globalną kluczową kwestię – pojedynek między dwoma najsilniejszymi organizmami gospodarczymi, a chyba i podmiotami na globie: dotychczasowym hegemonem, USA, i szybko doganiającym go pretendentem do tronu, czyli odbudowującymi swój dawny cywilizacyjny splendor i mocarstwowy status Chinami. Doszło nawet do wojny handlowej, a amerykański wiceprezydent Mike Pence w głośnym wystąpieniu w Instytucie Hudson otwarcie i w twardych słowach zarysował scenariusz powrotu do zimnej wojny w wykonaniu obu spierających się coraz bardziej, choć jeszcze nie do końca zwaśnionych stron. Psychologiczna gra trwała nadal. Ustalone w Mar-a-Lago zmniejszenie ogromnego amerykańskiego deficytu handlowego w stosunkach z ChRL (375 mld dol. w roku 2017, ok. 400 mld w roku następnym) nie stało się faktem Ostatecznie, na ważnym dwustronnym spotkaniu...

Chcesz uzyskać darmowy dostęp do całości materiału?

Zaloguj się do swojego konta lub utwórz nowe konto i zapisz się do newslettera

politolog i sinolog, profesor. Dyrektor Centrum Europejskiego UW w latach 2016-2020. Był również ambasadorem Polski na Filipinach, w Tajlandii oraz w dawnej Birmie w latach 2003-2008. Zajmuje się stosunkami międzynarodowymi we współczesnym świecie. Specjalizuje się w tematyce Chin. Bogdan Góralczyk pracował jako profesor wizytujący na zagranicznych uniwersytetach, w tym na terenie Chin i Indii. Autor wielu pozycji poświęconych Państwu Środka, w tym książki "Wielki Renesans. Chińska transformacja i jej konsekwencje" oraz "Nowy Długi Marsz. Chiny w erze Xi Jinpinga"

Komentarze

Jedna odpowiedź do “Między „konperacją” a starciem tytanów”

  1. eszet33 pisze:

    Obawiam się, że obecne sprzedajne „polskie” elyty władzy, kurczowo trzymające się koryt i nerwowo zmieniające klęczniki – zależnie od kierunku wiatru… nigdy nie wykorzystają wiedzy tutaj zaprezentowanej – na pożytek Polski i Narodu.

Dodaj komentarz

Zobacz

Zarejestruj się i zapisz się do newslettera, aby otrzymać wszystkie treści za darmo