ZOSTAŃ WSPÓŁWYDAWCĄ PORTALU NOWEJ KONFEDERACJI! JESTEŚMY NIEZALEŻNYM PORTALEM, KTÓRY DZIAŁA I ROZWIJA SIĘ DZIĘKI WSPARCIU DARCZYŃCÓW. PAMIĘTAJ, ŻE NASI PUBLICYŚCI POTRZEBUJĄ TAKŻE TWOJEGO WSPARCIA!

Wesprzyj nas
Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Jak rządzą (się) Chińczycy?

Na czym polega unikatowość chińskiego systemu politycznego? Fragment książki prof. Bogdana Góralczyka „Wielki renesans. Chińska transformacja i jej konsekwencje”
Wesprzyj NK
Jiang Zemin został wybrany na stanowisko sekretarza generalnego Komunistycznej Partii Chin (KPCh) w gorących dniach majowych 1989 roku. Zaskarbił sobie zaufanie Deng Xiaopinga (ur. 1904) i wpływowego wówczas „gremium starców” tym, że podczas poprzedniego kryzysu w grudniu 1986 roku potrafił rozmawiać ze studentami i rozbroić społeczny granat w sposób pokojowy. Tak oto, z konieczności, ale też osobistej potrzeby genseka, na porządek dzienny wróciła kwestia rządów kolejnych „generacji przywódców” i powrotu do konfucjańskiej z ducha merytokracji, polegającej na rządach uczciwych, kompetentnych i skutecznych elit, do czego wielokrotnie nawiązywał w latach 80., teraz już niemy, przywiązany do łóżka i „zmierzający do Marksa”, jak sam raz to określił, Deng Xiaoping Jednakże rozpad ZSRR i bloku wschodniego postawił przed nowym szefem KPCh – i...

Chcesz uzyskać darmowy dostęp do całości materiału?

Zaloguj się do swojego konta lub utwórz nowe konto i zapisz się do newslettera

politolog i sinolog, profesor. Dyrektor Centrum Europejskiego UW w latach 2016-2020. Był również ambasadorem Polski na Filipinach, w Tajlandii oraz w dawnej Birmie w latach 2003-2008. Zajmuje się stosunkami międzynarodowymi we współczesnym świecie. Specjalizuje się w tematyce Chin. Bogdan Góralczyk pracował jako profesor wizytujący na zagranicznych uniwersytetach, w tym na terenie Chin i Indii. Autor wielu pozycji poświęconych Państwu Środka, w tym książki "Wielki Renesans. Chińska transformacja i jej konsekwencje" oraz "Nowy Długi Marsz. Chiny w erze Xi Jinpinga"

Komentarze

2 odpowiedzi na “Jak rządzą (się) Chińczycy?”

  1. wojak pisze:

    chyba najlepszy /acz niewystarczający / konspekt o strukturze władzy w CHINACH

  2. I’ve learn some excellent stuff here. Certainly value bookmarking for revisiting. I surprise how a lot effort you set to make this sort of fantastic informative website.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz

Zarejestruj się i zapisz się do newslettera, aby otrzymać wszystkie treści za darmo