Kto wygra bitwę na żywność?

Rolnictwo i przemysł spożywczy to niezbędna podstawa niezależności politycznej każdego państwa Hasła: rolnictwo, leśnictwo, rybołówstwo i handel produktami spożywczymi wywołują u przeciętnego polskiego rozmówcy szeroką gamę skojarzeń – od dotacji i KRUS-u, przez unijną parametryzację krzywizny banana, po konkretne partie polityczne związane z wiejskim elektoratem. Spora część naszych rodaków ma również bogate własne doświadczenia lub dziecięce wspomnienia związane z uprawą pól lub hodowlą zwierząt. Bardzo rzadko jednak wspomniane powyżej hasła implikują dziś dyskusję na temat zasobów i strategii. Takie skojarzenia mogą mieć ewentualnie zagorzali miłośnicy gier komputerowych – tych, w których cywilizacje i bohaterowie nie żyją wiecznie bez zaspokojenia podstawowej potrzeby energetycznej. Niestety, polska debata publiczna przedstawia rolnictwo jako ciężar dla naszego społeczeństwa. Aktywność zawodowa i pochodzenie związane z wsią,...

Ekspert CA KJ ds. rolnictwa, absolwent prawa na WPiA UW, asystent w Instytucie Nauk Prawnych PAN w Zakładzie Prawa Rolnego i Żywnościowego; pisze doktorat na temat bezpieczeństwa i jakości żywności na przykładzie żywności ekologicznej;szkoleniowiec osób kierujących pracownikami z zakresu prawa (włącznie ze szkoleniami w języku angielskim dla managerów w korporacjach międzynarodowych); autor publikacji z zakresu prawa żywnościowego oraz odpowiedzialności prawnej pracodawcy; stały współpracownik zewnętrzny kancelarii radców prawnych zajmującej się obsługą zamówień publicznych; prezes Klubu Jagiellońskiego-Mazowsze.