Koronawirus – czarny łabędź światowej polityki

Niezależnie od tego, czy epidemię koronawirusa SARS-CoV-2 uda się wyhamować czy nie, już wpłynęła ona na światową politykę, sporo też o niej mówiąc. W negatywnym scenariuszu – odsuwanym, przynajmniej w Azji, choćby przez wizytę prezydenta Xi Jinpinga w Wuhan, z którego wyszła zaraza – ten wpływ ulegnie zwielokrotnieniu
Po pierwsze, wirus odmraża zamrożony nieco zimowym porozumieniem handlowym konflikt amerykańsko-chiński. Po wybuchu epidemii czołowi politycy ekipy Trumpa nie omieszkali oskarżyć Państwa Środka o dopuszczenie do rozprzestrzenienia nowego koronawirusa po świecie, nie kryjąc jednocześnie satysfakcji, że może on pomóc w powrocie części amerykańskiej produkcji na drugą stronę Pacyfiku, co jest strategicznym celem USA. Spośród konkretów, szczególny powód do satysfakcji mogło dać jednostronne ustępstwo Pekinu w sprawie importu towarów ze Stanów, gdy Chiny zapowiedziały zniesienie ceł na blisko 700 z nich. Wynikło ono z obostrzeń transportowych związanych z koronawirusem. Ale chwilę przed tym, gdy sytuacja epidemiologiczna nad Jangcy zaczęła zdradzać, odwrotnie niż w Stanach i innych krajach, oznaki opanowanej, a firmy takie jak Apple – wznawiać działalność, Chińczycy jęli odpłacać pięknym...

prezes i założyciel „Nowej Konfederacji”. Politolog zaangażowany, publicysta i eseista, organizator. Absolwent UMCS i studiów doktoranckich na UKSW. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobywał w Polskim Radiu i, zwłaszcza, w „Rzeczpospolitej” Pawła Lisickiego, później był wicenaczelnym portalu Fronda.pl i redaktorem kwartalnika „Fronda”. Następnie założył i w latach 2010–2013 kierował kwartalnikiem „Rzeczy Wspólne”. W okresie 2015-17 współtwórca i szef think tanku Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. Publikował też m.in. w „Gazecie Polskiej”, "Gazecie Wyborczej", „Gościu Niedzielnym”, "Dzienniku Gazecie Prawnej", "Arcanach", „Polsce The Times”, „Super Expressie”, "Fakcie". Pochodzi z Lublina, mieszka w Warszawie.