Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Radziejewski w TOK FM: nie pamiętam prawdziwie publicznych mediów w Polsce

Myślę, że nie sama zmiana prezesa Telewizji Publicznej, ale ewentualna zmiana charakteru telewizji byłaby poważną stawką. Wiemy od dłuższego czasu, że zarówno Andrzej Duda, jak i Mateusz Morawiecki oraz bodajże Jarosław Gowin byli mocno przeciwni Jackowi Kurskiemu jako takiemu symbolowi propagandyzacji TVP. Nie jest to nowe zjawisko, tylko rzeczywiście jest to ta „kolejna łyżka cukru w tej przesłodzonej już od dawna herbacie, w której możemy się zastanawiać, czy jest już więcej cukru, czy jednak herbaty”. Szczerze mówiąc, nie pamiętam prawdziwie publicznych mediów w Polsce – komentuje Bartłomiej Radziejewski.

Teraz nasuwa się pytanie:  w imię czego została wprowadzona ta zmiana? Oczywiście, zmienić prezesa można, tylko czy rzeczywiście nowa osoba na tym stanowisku coś istotnego wniesie? Istnieją poważne przesłanki, aby przypuszczać, że jednak nie. A dlaczego się tak dzieje? Moim zdaniem dlatego, że TVP z braku alternatyw, PiS uczynił po prostu swoim zasobem partyjnym w ramach szerszego procesu przekształcania mediów publicznych i prywatnych w media partyjne. PiS uczynił to narzędziem mobilizacji elektoratu, w tym kontekście funkcją TVP jest mobilizacja elektoratu – dodaje Radziejewski.

 

Link do audycji

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
1 750 / 26 000 zł (cel miesięczny)

6.73 %
Wspieraj NK Dołącz

Komentarze

Dodaj komentarz

Zobacz

Zarejestruj się i zapisz się do newslettera, aby otrzymać wszystkie treści za darmo