Konfiskata prewencyjna – skuteczne narzędzie czy zamach na praworządność?

Idea konfiskaty majątku osób bliskich gangsterom, którzy wzbogacili się dzięki ich przestępczej działalności, jest słusznym pomysłem, jednak rezygnacja w tym zakresie z domniemania niewinności wydaje się zbyt niebezpiecznym i daleko idącym naruszeniem elementarnych gwarancji procesowych
Prewencyjna konfiskata majątku Dyskusja wokół propozycji wprowadzenia tzw. konfiskaty prewencyjnej, którą proponuje Ministerstwo Sprawiedliwości, to kolejny odcinek niekończącej się, trudnej dyskusji, w której na jednej szali jest bezwzględna skuteczność prawa karnego, a na drugiej – prawa i wolności obywatelskie. Jednym z celów procedury karnej jest doprowadzenie do tego, by – z jednej strony – sprawca przestępstwa został wykryty i pociągnięty do odpowiedzialności karnej, a z drugiej – zapewnienie, by osoba niewinna nie poniosła tej odpowiedzialności. Optymalne wyważenie pomiędzy skutecznością działania organów ścigania, która prowadzi do efektywnego wykrywania i skazywania przestępców, a zachowaniem silnych gwarancji procesowych, które zapobiegają przed obciążaniem odpowiedzialnością osób niewinnych, to największe wyzwanie dla twórców procedur karnych. Z jednej strony mamy tu argumenty w postaci konieczności ukrócenia bezkarności...

Prawnik, publicysta. Od 2011 roku felietonista lokalnego tygodnika „Kurier Słupecki”, pisał również dla ogólnopolskich tytułów (m.in. były felietonista ”Wprost”), współpracownik „Nowej Konfederacji”. Ukończył z wyróżnieniem kurs Polsko-Amerykańskiej Akademii Liderów. W ramach „Projektu Arizona” odbył kurs dotyczący ekonomii, polityki i historii Stanów Zjednoczonych na Arizona State University, był także stażystą w kancelarii adwokackiej w Phoenix. Od lat związany z sektorem organizacji pozarządowych, organizował lub współorganizował wiele eventów i tworzył liczne projekty ( m.in. jest jednym z pomysłodawców i twórców ogólnopolskiego projektu „Lekcje Ekonomii dla Młodzieży”). Były Prezes Stowarzyszenia KoLiber, obecnie ekspert Instytutu Przedsiębiorczości i Rozwoju, a także wykładowca Polsko-Amerykańskiej Akademii Liderów. Interesuje się myślą polityczną, prawną i ekonomiczną, historią oraz filozofią prawa i polityki.