Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Katastrofa na Odrze ukazała dysfunkcjonalność działania instytucji państwa

W związku z masowym pomorem ryb w Odrze, należy zadać pytanie, czy regionalne zarządzanie bezpieczeństwem biomedycznym na poziomie województwa zawiniło w czasie tej katastrofy ekologicznej?
Wesprzyj NK
Choroby zakaźne zwierząt i ludzi oraz bezpieczeństwo żywności czy stan powietrza w Polsce odcisnęły już wcześniej piętno na działaniu inspekcji sanitarnej, weterynaryjnej, ochrony roślin czy ochrony środowiska, ujawniając słabość kadrową, infrastrukturalną, czy spory kompetencyjne. Podobnie było teraz. Do momentu publikacji tego materiału nie ustalono nadal jednoznacznie czynnika ani zespołu czynników stojących za katastrofą Odry. Realnie pogłębione analizy rozpoczęto natomiast dopiero 11 sierpnia. Działania te były znacząco opóźnione. Uwarunkowania prawne, sanitarne i regionalne Skoncentrujmy się na działaniach służb i inspekcji na obszarze województwa dolnośląskiego w początkowej fazie, czyli do około 8 sierpnia. Działania te mogłyby pomóc w identyfikacji czynników wywołujących pomór i ograniczyć rozmiar szkód wywołanych katastrofą. Przypomnijmy kalendarium zdarzeń. Pobrany materiał nie został przebadany laboratoryjnie ani przekazany kompetentnym organom od...

Chcesz uzyskać darmowy dostęp do całości materiału?

Zaloguj się do swojego konta lub utwórz nowe konto i zapisz się do newslettera

jest specjalistą w dziedzinie epidemiologii, pracownikiem Instytutu Biometrii i Epidemiologii Weterynaryjnej Freie Universität w Berlinie oraz firmy Aidmed w Gdańsku. Konsultant w obszarze chorób zakaźnych agencji prasowej Bloomberg i Washington Post. Uczestnik misji medycznych w Mołdawii i na Ukrainie. W czasie pandemii wolontariusz Państwowej Inspekcji Sanitarnej i szpitalnego oddziału covidowego. Autor rozprawy doktorskiej dotyczącej modelowania chorób zakaźnych oraz licznych interdyscyplinarnych publikacji, cytowany ponad 550 razy w ostatnich 5 latach. Laureat międzynarodowych nagród dla epidemiologów i innowatorów w dziedzinie chorób zakaźnych.

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
9 703 / 26 000 zł (cel miesięczny)

37.32 %
Wspieraj NK Dołącz

Komentarze

Jedna odpowiedź do “Katastrofa na Odrze ukazała dysfunkcjonalność działania instytucji państwa”

 1. PI Grembovitz pisze:

  Ojej, ojej, ojej…
  A może to jednak “dysfunkcyjność“… lata i tradycyjnie corocznych o tej porze masowych śnięć ryb – wysoka temperatura wody, brak tlenu, zanieczyszczenie wszystkiego i wszystkich – postęp cywilizacyjny, techniczny, przyrodniczy, biologiczny, genetyczny etc.?!
  Państwo – rząd, władza, a nawet urzędnicy/administracja i zafajdane samorządy /głównie PO/KO, lewica, SLD, PSL, komuna, esbecja, czerwone dziadostwo…/ nie są od ryb, rzek, kopalń, węgla, cukru, dzieci etc.
  To nie komuna! PRL i socyalizm!
  “Kto czyta i pamięta, ten nie błądzi!“

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz

Zarejestruj się i zapisz się do newslettera, aby otrzymać wszystkie treści za darmo