Jordan Peterson, Gabor Maté i mądrość płynąca z (polskiej) traumy | Z tabelką wśród ludzi

Polska dziś podnosi się po pandemii (o ile nie przyjdą kolejne fale). Aby uniknąć skutków traumy, mądrej empatii musi towarzyszyć mądre nakładanie ram i samodyscyplina, jednak stosowana z umiarem – gdyż nadmierny perfekcjonizm także prowadzi do narcyzmu
Do niedawna Jordan Peterson nie miał w świecie psychologii niemal żadnej konkurencji, jeśli chodzi o internetową popularność. W tym roku jednak konkurencja się pojawiła – i to poważna. W czerwcu, w ciągu sześciu dni 2 miliony widzów z 233 krajów obejrzało film dokumentalny „The Wisdom of Trauma” („Mądrość traumy”), wyprodukowany przez Zayę i Maurizia Benazzo z międzynarodowej organizacji Science and Nonduality. Bohaterką tego filmu jest właśnie trauma – silny uraz psychiczny powstały w odpowiedzi na zewnętrzne stresory. Po świecie traumy oprowadza nas dr Gabor Maté, kanadyjski lekarz węgierskiego pochodzenia. Polska, w porównaniu z resztą Europy, niezależnie od pandemii jest państwem o dużym nasileniu objawów potraumatycznych Dwa miliony odsłon – to wprawdzie mniej niż najpopularniejsze filmy Petersona, ale trzeba dodać, że...

główny ekspert do spraw społecznych Nowej Konfederacji, socjolog, publicysta (m.in. "Więź", "Rzeczpospolita", "Dziennik Gazeta Prawna"), współwłaściciel Centrum Rozwoju Społeczno-Gospodarczego, współpracownik Centrum Wyzwań Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego i Ośrodka Ewaluacji. Główne obszary jego zainteresowań to rozwój lokalny i regionalny, kultura, społeczeństwo obywatelskie i rynek pracy. Autor zbioru esejów "Od foliowych czapeczek do seksualnej recesji" (Wydawnictwo Nowej Konfederacji 2020) oraz dwóch wywiadów rzek; z Ludwikiem Dornem oraz prof. Wojciechem Maksymowiczem. Wydał też powieść biograficzną "G.K.Chesterton"(eSPe 2013).