Jak pandemia COVID-19 zmieni(a) społeczeństwo? – Kowalewski, Sztop-Rutkowska, Gurtowski, Frąckowiak [nagranie]

Czy pandemia COVID-19 spowoduje trwałe zmiany w polskim społeczeństwie? Jakie skutki społeczne może mieć ponowne wprowadzenie lockdownu? Czy społeczeństwo może wyjść z kryzysu COVID-19 silniejsze?

O społecznych konsekwencjach pandemii dyskutowali autorzy Raportu NK “Jak pandemia COVID-19 zmieni społeczeństwo?”:

• prof. Maciej Kowalewski (Uniwersytet Szczecińskiego, dyrektor Instytutu Socjologii),
  • dr Katarzyna Sztop-Rutkowska (Instytut Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku),
  • dr Maciej Gurtowski (socjolog, ekspert Centrum Analiz KJ ds. bezpieczeństwa, stały współpracownik Nowej Konfederacji),
  • dr Maciej Frąckowiak (Zakład Teorii i Badań Praktyk Społecznych UAM w Poznaniu).

Dyskusję poprowadził Jarema Piekutowski – główny ekspert ds. społecznych Nowej Konfederacji:

Partnerami Debaty NK “Jak pandemia COVID-19 zmieni(a) społeczeństwo?” byli: Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, Warsaw Enterprise Institute, Google Polska oraz Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).