Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Jak pandemia COVID-19 zmieni społeczeństwo?

Choć wiele restrykcji związanych z pandemią COVID-19 zostało zniesionych, codziennie kilkaset Polek i Polaków zakaża się wirusem, a liczba zakażeń znów wzrasta. Pandemia przyniosła istotne zmiany warunków życia w społeczeństwie – na własne oczy widzimy, jak ta zmiana wpływa na jego funkcjonowanie.
Wesprzyj NK
Na czerwcowe seminarium eksperckie „Nowej Konfederacji” – ze względu na pandemię przeprowadzone w przestrzeni online – zaprosiliśmy czołowych polskich socjologów, aby wspólnie zastanowili się nad tym, jaki wpływ będzie miała pandemia COVID-19 na polskie społeczeństwo. Podstawowe pytania, na jakie próbowaliśmy odpowiedzieć w tym gronie, były następujące: Jak na społeczeństwo polskie wpływa sytuacja dotychczas niespotykana – sytuacja pandemii, dystansowania społecznego, niepewności co do przyszłości? Czy pandemia może zmienić nasze wartości, nasz sposób spędzania czasu wolnego, podejście do pracy? W jaki sposób? Czy pod wpływem pandemii spójność społeczna i solidarność zmniejszy się, czy przeciwnie – zwiększy? Czy wzrosną nierówności i polaryzacja polityczna? Czy pandemia COVID-19 przyczyni się do kryzysu demokracji i społeczeństwa otwartego? Czy wzmocnią się postawy tradycjonalistyczne i autorytarne? Co może...

Chcesz uzyskać darmowy dostęp do całości materiału?

Zaloguj się do swojego konta lub utwórz nowe konto i zapisz się do newslettera

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
4 715 / 26 000 zł (cel miesięczny)

Wspieraj NK Dołącz